ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

KESK üyelerinin direnişi 47. haftasında

KHK saldırılarıyla İstanbul'da ihraç edilen KESK üyesi emekçilerin direnişi 47. haftasında.

Etkin Haber Ajansı / 08 Ocak 2018 Pazartesi, 20:33

İSTANBUL - OHAL kararnameleriyle İstanbul'da ihraç edilen KESK üyesi kamu emekçileri, direnişlerinin 47. haftasında Bakırköy Özgürlük Meydanı ve Kadıköy Altıyol'da oturma eylemlerine devam etti.

Bakırköy Özgürlük Meydanı'nına "İşimizi, ekmeğimizi geri alacağız" pankartı ile açlık grevinin 306. günündeki Nuriye Gülmen ve Semih Özakça ile tutsak kamu emekçisi Nazife Onay'ın fotoğrafları asıldı.

"İşimizi geri alacağız", "Nuriye, Semih onurumuzdur", "AKP'nin memuru olmayacağız" sloganlarını atan direnişçiler adına Seher Darılmaz açıklama yaptı.

Darılmaz, "Bizler; umutsuzluğu ve karamsarlığı değil direnmeyi seçtik. Köşemize çekilip bu zulmü kabullenmedik. Tarihin onurla kaydettiği zulme direnenlerden güç aldık. Hakların mücadele etmeden alınamayacağını çok iyi bildiğimiz için direnişi seçtik. Karşımızda her türlü haksızlığı ve hukuksuzluğu yapmaktan çekinmeyen bir iktidar olduğunun farkındayız. Bütün bunların üstünde bir şeyi daha biliyoruz ki; biz haklıyız biz kazanacağız" dedi.

Oturma eyleminde 22. ölüm yıl dönümü vesilesiyle polis tarafından katledilen Evrensel gazetesi muhabiri Metin Göktepe anıldı ve dönemin devlet yetkililerinin Göktepe'nin katledilmesiyle ilgili çelişkili açıklamaları teşhir edildi. Can Yücel'in Göktepe için yazdığı şiir okundu ve "Metin Göktepe ölümsüzdür", "Faşizme karşı omuz omuza" sloganları atıldı.

'HİÇBİR DİKTATÖR EBEDİ OLMADI'

Kadıköy Altıyol'daki oturma eyleminde de direnişçiler adına açıklamayı Mehmet Sarı yaptı. 20 Şubat 2017'den bu yana işleri, gelecekleri ve onurları için haftanın 4 günü direndiklerini belirten Sarı, "47 haftadır, OHAL ve KHK rejimi ile, geleceğimizin ve umutlarımızın çalınmasına izin vermeyeceğimizi göstermek için buradayız" dedi.

KHK'lar eliyle on binlerce emekçinin hiçbir kural, değer tanımaksızın ihraç edildiğini belirten Sarı, açlık grevi direnişçileri Gülmen ve Özakça'nın yanı sıra işlerine geri dönebilmek için direnen emekçilerin sesine kulak tıkayan AKP'yi teşhir etti.

Tarihte baskıyla yönetmeye çalışan hiçbir gücün, diktatörün ebedi olmadığını ve bugün hepsinin tarihin çöplüğünde yerini aldığını vurgulayan Sarı, bugün de onların yolunda olanları aynı akıbetin beklediğini söyledi. Sarı, herkesi mücadeleye çağırdı.