ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Kemalbay: 2018 yılı atılım yılı olacak

HDP, Diyarbakır'de bölge kadın konferansını gerçekletirdi. Konferansta konuşan HDP Eş Genel Başkanı Serpil Kemalbay, 2017'nin direnme yılı, 2018 yılı ise atılım ve kazanım yılı olacağını belirtti.

Etkin Haber Ajansı / 07 Ocak 2018 Pazar, 15:29

DİYARBAKIR - Halkların Demokratik Partisi (HDP), 11 Şubat'ta gerçekleştireceği 3. Büyük Olağan Kongre öncesi Diyarbakır'da bölge kadın konferansını gerçekleştirdi.

HDP Diyarbakır İl binasında düzenlenen konferansa, HDP Eş Genel Başkanı Serpil Kemalbay, HDP'li kadın milletvekilleri, HDPM MYK ve PM üyelerinin yanı sıra Barış Anneleri Meclisi ile Özgür Kadın Hareketi (TJA) üyeleri katıldı.

Konferansın açılış konuşmasını yapan HDP Kadın Meclisi Sözcüsü Besime Konca, kadın özgürlüğü için büyük bedeller ödendiğine işaret ederek, karşı karşıya oldukları faşist anlayışın kadınların kazanımlarını ellerinden almaya çalıştığını ve baskılara karşı kadınların öncülüğünde tüm alanlarda direnişe devam edeceklerini belirtti.

'KAZANIMLARA YENİLERİNİ KATACAĞIZ'

HDP Eş Genel Başkanı Serpil Kemalbay ise konuşmasında, HDP'nin temelini kadınların oluşturduğunu belirterek, konferansın amacının ileriye dönük daha büyük adımların atılması olduğu söyledi. Kadınların zorlu bir mücadele sonucu önemli başarılar elde ettiğini ifade eden Kemalbay, "Çok büyük bedeller ödedik. Biliyoruz ki hiç bir demokrasi bedelsiz kazanılmamıştır. Bizler de kazanımlara yenilerini katarak bir sonraki kuşaklara devir edeceğiz" diye belirtti.

'AKP-ERDOĞAN İKDARINDA KADIN ÖLÜMLERİ SIRADANLAŞTI'

Fransa'nın başkenti Paris'te katledilen üç kadın siyasetçiyi anan Kemalbay, "PKK lideri Abdullah Öcalan ile yapılan barış müzakereleri döneminde Fransa'da 3 Kürt kadını katledildi. Bu katliamla yapılmak istenen Türkiye'nin barışının altını dinamitlemekti. Türkiye halklarının elini uzattığı barışı dinamitlemekti. Fakat o dönem başarılı olamadılar. Sayın Öcalan 21 Mart'ta barış mesajı yayınladı. Aydınlatılmayan bu cinayetin ardından insanlar katledilmeye devam edildi. Sur, Cizre, Nusaybin, Silopi, Yüksekova ile birlikte Türkiye'de son 2 buçuk yıldır oluk oluk kan akıyor. Yaşanan katliamlarda yine üç kadın siyasetçi Sêvê, Pakize ve Fatma katledildi" dedi.

Kemalbay, AKP-Erdoğan rejiminin iktidarda olduğu 15 yıllık süreçte kadın katliamlarının sıradanlaştığına dikkat çekti.

'2017 DİRENİŞ YILIYDI, 2018 ATILIM YILI OLACAK'

2017 yılının direnme, 2018'in de atılım yılı olacağını söyleyen Kemalbay, "AKP-Erdoğan iktidarı kadınların bedenine saldırarak, Türkiye'nin devrimci demokratik mücadelesinin en önemli dinamiğini hedef almaktadır. Fakat bu 2 buçuk yıl içerisinde bütün bu saldırıların karşısında bizler inançla dirençle sabırla mücadelemizi sürdürdük. 3. Büyük Kongremizi daha büyük bir atılımla gerçekleştireceğiz. 2017 yılı ayakta kalma direnme yılı oldu. 2018 yılı atılım yılı, kazanım yılı olacak. Bizim mücadelemiz kazanacak onların bu zülüm mücadelesi kaybedecek. Zulümle abat olunmadığını bir kez daha görecekler" ifadelerini kullandı.

'SÖZÜMÜZÜ BAŞKA KADINLARLA BULUŞTURACAĞIZ'

Kemalbay, tutuklu HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın gönderdiği mektubunda yer alan sözlerine değinmesi üzerine salondaki kadınlar alkış eşliğinde zılgıt çekti.

Tutuklu HDP milletvekillerine verilen hapis cezalarına tepki gösteren Kemalbay, "2018 yılı bizim için cezaların yağdırıldığı yıl oldu. Bu senede kadın siyasetçilere ceza yağmuru var. Biz bu cezalar karşısında asla ve asla geri adım atmayacağız. Kadın siyasetçilerin siyasetten çekilmesi, politika yapmamasını isteyenlere inat, biz her yerde siyaset yapmaya devam edeceğiz. Kadınların hayatın her alanında sözünü söyleyeceği bir parti olarak, daha fazla mücadele ederek sözümüzü başka kadınlara bulaştırmakla yükümlüyüz" diye konuştu.

Kemalbay son olarak Türkiye'deki sorunların çözümün halkların kendi kendi yönetmesiyle gelişeceğini vurgulayarak, "Bu ülkede çözüm halkların kendi kendini yönetmesidir. Bizler hiç bir zaman bize yöneltilen tek tip kıyafetleri giymeyeceğiz. Baskıya boyun eğmeyeceğiz" dedi.

Kemalbay'ın konuşmasının ardından kadınlar hep bir ağızdan "Direne Direne kazanacağız" sloganını attı.