ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

HDP Bursa'da bölge kadın konferansını gerçekleştirdi

HDP, 11 Şubat'ta gerçekleştireceği 3. Büyük Olağan Kongre öncesi Bursa'da bölge kadın konferansını gerçekleştirdi.

Etkin Haber Ajansı / 07 Ocak 2018 Pazar, 15:57

BURSA - Halkların Demokratik Partisi (HDP), 11 Şubat'ta gerçekleştireceği 3. Büyük Olağan Kongre öncesi Bursa'da bölge kadın konferansını gerçekleştirdi.

HDP Yıldırım İlçe binasında gerçekleştirilen konferansa HDP Ağrı Milletvekili Dilan Dirayet Taşdemir, HDP Batman Milletvekili Ayşe Acar Başaran, HDP PM üyeleri ile Kocaeli, Yalova, Çanakkele ve Bursa'dan kadın il eşbaşkanları katıldı. Saygı duruşuyla başlayan konferansta, katledilen Kürt kadın siyasetçiler Sakine Cansız, Fidan Doğan, Leyla Şaylemez, Sevê Demir, Fatma Uyar ve Pakize Nayır'ı anarak konuşmasına başlayan HDP Kadın Meclisi Sözcüsü Dilan Dirayet Taşdemir, "Onların yaşamın her alanında yükselttiği mücadele olmamış olsaydı HDP'nin kadın partisi olma iddiasını bu kadar güçlü, mücadeleyi ve umudu yükselten bir yerden tartışıyor olamazdık" dedi. Taşdemir, kendilerine düşenin ise bu öncü kadınların mücadelesini yükselmek olduğunu vurguladı.

11 Şubat'ta yapacakları 3. Büyük Olağan Kongre'de HDP'nin fikriyatını büyüterek yeni bir başlangıç yapmak istediklerini dile getiren Taşdemir, kongre öncesi yaptıkları konferansların da bunun için çok önemli olduğunu vurguladı. 2014 yılında devreye konulan "çökertme planı"na değinen Taşdemir, "Bunu adım adım işlediler. İlk önce Kürdistan'daki yıkım ile aslında bu süreç başlatıldı. Biz o dönem hep birlikte şunu çok tartıştık. Bu her ne kadar HDP'nin fikriyatını tasfiye etmeye dönük bir politikaysa HDP'ye yönelimlerin temel nedenlerinden bir tanesi de kadın partisi olma iddiasıdır. Çünkü biz tarihten de güncel yaşamdan da biliyoruz. Kadın özgürlük mücadelesinin güçlü olduğu yerlerde, siz tek adam rejimini, faşizmi, tekçiliği, inkar ve asimilasyonu o kadar kolay hayata geçiremezsiniz" diye konuştu.

'IŞİD'DEN FARKLI DEĞİLLER'

İktidarın, gelişen kadın mücadelesi karşısında ilk olarak kadınları hedef aldığını ifade eden Taşdemir, "Kadın bedenini teşhir etmeye başladılar. Taybet Ana'nın cenazesini haftalarca sokakta bıraktılar. Yine kadın kurumlarına ciddi yönelimler başladı. Bir sonraki adım ise siyasetten kadın öncüleri tasfiye etmekle bu siyaset yürürlüğe konulmaya başlandı. Bizler bugün iktidarın kadın politikalarına baktığımızda aslında kadın bedeni ve kadın mücadelesi üzerinde neleri yapmaya çalıştığını hatırladığımızda aslında IŞİD'ten farklı olmayan bir düşünce yapısının gittikçe adım adım toplumda yeşertilmeye çalışıldığını biliyoruz" ifadelerini kullandı.

'11 ŞUBAT'TA ONLARA KORKUYU YAŞATALIM'

AKP'li yöneticilerin Meclis kürsüsünden başlayarak yaşamın her alanında ağızlarını açtıklarında kadın kazanımlarını hedef aldıklarını belirten Taşdemir, şöyle dedi: "Diyanet'in 9 yaşındaki çocukların evlendirme fetvasının bu dönem verilmesi, müftülüklere nikah yetkisinin verilmesi tesadüfi bir durum değildir. Tam da kurmak istedikleri dünyanın nasıl bir dünya olduğunu ve bu dünyada kadınların yerinin neresi olduğunu da açıkça bizlere ifade ettiklerini biliyoruz. Ama bence onların düşünemedikleri bir şey var. Kadın mücadelesi, kadın direnişi AKP'nin 15 yıllık iktidarından çok çok fazladır. Kökleri çok çok derinlere iniyor. Kadınlar bugün evde de zindanda da Figen başkanın dediği gibi zulmün gözünün içine bakarak direniyorlar. Biz cesareti ve umudu büyüterek faşizmi yenilgiye uğratacağız. Onun için bizim bu cesaretimizden, umudumuzdan çok korktuklarını biliyoruz. HDP'nin kadın partisi olma iddiasından korktuklarını biliyoruz. Hep birlikte 11 Şubat'ta onlara bu korkuyu yaşatalım."

Taşdemir'in konuşmasının ardından Figen Yüksekdağ ve Gültan Kışanak'ın mesajları okundu.