ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Young Struggle Almanya 5. Kongresini gerçekleştirdi

Almanya'nın Köln kentinde sosyalist gençlik örgütü Young Struggle (YS) Almanya 5. Kongresini gerçekleştirdi.

Etkin Haber Ajansı / 07 Ocak 2018 Pazar, 09:14

KÖLN - Almanya'da uzun yıllardır mücadele eden gençlik örgütü Young Struggle Almanya 5. Kongresini Almanya'nın Köln kentinde gerçekleştirdi.

Duisburg, Düsseldorf, Köln, Gummersbach, Mannheim, Berlin ve Stuttgart'dan sosyalist gençlerin katıldığı kongre, Ivana Hoffmann ve Medine Özmez şahsında devrim ve sosyalizm şehitlerinin anısına yapılan saygı duruşuyla başladı. AvEG-Kon Eşbaşkanı Baki Selçuk, AGİF Temsilcisi Onur Güler, MLPD'nin gençlik örgütü Rebell temsilcisi, AKAB, Almanya Komünist Gençlik, Zora ve YS İngiltere temsilcileri kongreye katılarak birer konuşma yaptı.

Kongrenin açılış konuşmasını yapan YS Almanya Eşbaşkanı Berfin Kaya, 2017'de örgütsel ve siyasi gelişmelere dikkat çekti. Kaya, "Hamburg'da G20 zirvesinde karşı protestolar büyük bir direnişe dönüştü" dedi. Ardından okunan faaliyet raporunda 2017'nın örgütsel ve siyasal sorunlarına dikkat çekildi ve "Meşale Tolu'ya özgürlük" kampanyası, "YS aktivisti Sercem Y.'ye özgürlük", İvana Hoffmann Festivali ve G20 Hamburg zirvesine karşı eylemlerin gerçekleştirildiği kaydedildi.

Kongrenin üçüncü bölümünde 2018'de yılında siyasi perspektifler tartışıldı. Militarizme karşı kampanya kararları alınan kongrede, "Marks'ın 200. doğum yılı ve sosyalizmin güncelliği" üzerine kampanya yapılması karar altına alındı. Kongre yedi kişilik yeni yönetimi seçerek sona erdi.