ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Köln'de Young Struggle üyeleri polis şiddetini protesto etti

Almanya'nın Köln kentinde Young Struggle (YS) üyeleri "Dessau'dan Elazığ'a kadar polis şiddetine hayır" sloganıyla basın açıklaması yaptı.

Etkin Haber Ajansı / 07 Ocak 2018 Pazar, 09:20

KÖLN- Almanya'nın Köln kentinde Young Struggle (YS) üyeleri polis şiddetine karşı basın açıklaması yaptı.

Almanya'nın Dessau kentinde 7 Ocak 2005 tarihinde polis merkezinde ölü bulunan siyahi göçmen Oury Jalloh ile Elazığ Hapishanesi'nde kadın tutsaklara yönelik tecrit ve işkenceyi protesto eden sosyalist gençler, "Dessau'dan Elazığ'a polis şiddetine hayır" yazılı pankart açtı. Eyleme AGİF üyeleride katıldı.

Eylemde yapılan konuşmada, "Tarihler 7 Ocak 2005'i gösterdiğinde Dessau'da polis karakolunda Oury Jalloh'un yakılarak katledildiğinin haberini aldık. Oury Jalloh siyahi bir mülteci idi. Ölümünün ardından polis tarafından intihar edildiği belirtildi. Elleri bağlı bir şekilde intihar edemeyeceğini ve bunun bilinçli bir cinayet olduğunu bilen Jalloh'un ailesi, arkadaşları ve konuya duyarlı örgütler yıllardır sokak ve hukuk mücadelesi vermektedir.Oury Jalloh yalnızca tekil bir cinayet örneği değildir" denildi.

Eylem "Yaşasın enternasyonal dayanışma" sloganları ile sona erdi.