ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

'Berkin'in gülüşü kadar güzel bir ülke kurmaya ahdımız var'

Gezi şehidi Berkin Elvan'ın cenazesine katılan 3 milyondan biri olan Devrimci Gençlik Dernekleri Genel Sekreteri Ustabaş'ın, savcının "ahdımız var" diyerek tutuklandığını kaydeden devrimci gençler, Kadıköy'de Berkin'in cenazesine katılmanın suç olmadığını haykırdı.

Etkin Haber Ajansı / 07 Ocak 2018 Pazar, 17:49

İSTANBUL - Devrimci Gençlik Dernekleri, Gezi ayaklanmasında polisin attığı gaz fişeğiyle katledilen Berkin Elvan'ın cenazesine katıldığı için derneğin Genel Sekreteri Berkay Ustabaş'ın 5 Ocak'ta tutuklanmasını protesto etti. Devrimci gençler, "Berkin'in gülüşü kadar güzel bir ülke kurmaya ahdımız var" dedi.

Kadıköy Khalkedon Meydanı'nda "Berkin'in cenazesine katılmak suç değildir, Berkay Ustabaş'a özgürlük" yazılı pankart açıldı. Hukuksuzluğu protesto eden dövizler taşındı.

'POLİSLERİN EMRİYLE ÇALIŞAN HAKİMLER BERKAY'I TUTUKLADI'

Basın metnini okuyan Ezgi Ertürk, Ustabaş'ın Berkin'in cenazesine katıldığı gerekçesiyle evinin özel harekat polislerince basıldığını hatırlattı. Ustabaş'ın ifadesini alan savcının, "Ahdımız var" diyerek tutuklamaya sevk ettiğini aktaran Ertürk, "Polislerin emriyle çalışan hakimler de tutuklama kararı verdi" dedi.

15 yaşındaki Berkin'in 269 gün komada kalmasının ardından yaşamını yitirdiğini, cenazesine 3 milyon kişinin katıldığını hatırlatan Ertürk, dönemin Başbakanı Erdoğan'ın seçim meydanlarında anne Gülsüm Elvan'ın yuhalattığını anımsattı. Ertürk, şöyle devam etti: "Berkay Ustabaş'ın tutuklanmasında suç unsuru olarak gösterilen 'Berkin Elvan'ın hesabı mahşere kalmayacak' sloganının arkasındayız. 2014'te Şişli'de milyonların haykırdığı 'Berkin Elvan ölümsüzdür' sloganının arkasındayız. Ne Berkin'in hesabı mahşere kalacak ne de suçlarınızın üzerini komplo ve tutuklamalarla örtebileceksiniz!"

'SOKAKLARIN LİMİTİ YOK AMA HAPİSHANELERİN VAR'

Açıklamanın ardından eyleme katılan gençlik örgütleri temsilcileri söz aldı. İlk olarak konuşan Genç-Sen temsilcisi Ulaş Değerliyurt, en küçük demokratik hak talebiyle bile sokağa çıkıldığında gözaltı ve tutuklamalarla karşılaşıldığını söyledi. Özgürlük ve demokrasi mücadelesi veren binlerce insanın hapishanede olduğunu belirten Değerliyurt, "Bizi tutuklayarak durdurabileceğini sananlara çok basit bir cevabımız var. Biz sokaktan geri çekilmeyeceğiz. Tutsaklarımıza ve arkadaşlarımıza sahip çıkacağız, sokakların limiti yok ama hapishanelerin var" dedi.

'BERKAY İÇERİDE BİZ DIŞARIDA DİRENECEĞİZ'

Fikir Kulüpleri Federasyonu (FKF) adına söz alan Ufuk Çavdar da iktidarın faşist karakterine dikkat çekti. Berkay Ustabaş'ın tutuklanmasının bu faşizmin bir örneği olduğunu dile getiren Çavdar, "Haksız ve onursuzca tutuklayarak yenebileceklerini sanıyorlar ama yanılıyorlar. Ne Berkay ne de biz geri duracağız. Berkay içeride biz dışarıda direneceğiz" ifadesini kullandı.

'FAŞİZME BİAT ETMEYECEĞİZ'

Saray iktidarının gençlere yönelik saldırısının bir kez daha gözler önüne serildiğini belirten Öğrenci İnisiyatifi üyesi Roza Kahya, şu ifadeleri kullandı: "Berkay bu mücadelenin en ön saflarında yer alan yoldaşlarımızdandı. Birçok Berkay'ı tutuklayıp, işkence yapacak, sokakları zapturapt altına alacaklar. Ancak bizler şunu söylüyoruz, sokakta, okulda direnmeye devam ediyoruz. Berkay'a özgürlük, faşizme biat etmeyeceğiz."

'BU HALKI KORKUTARAK SİNDİREMEYECEKLER'

EHB üyesi Nuray Kabakçı ise son olarak yaptığı konuşmada, "Berkay'ın tutuklanması iktidarın ne kadar korktuğunu bir kez daha gösterdi. Bu halkı korkutarak, saldırarak sindiremeyecekler. Gezi'yi nasıl kazandıysak Berkay'ı da kazanacağız" dedi.