ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Özdemir: Rehine serbest kalsın diye tank fabrikası kurmak absürt

Alman Yeşiller Partisi ve Sol Parti'nin milletvekilleri Cem Özdemir ve Sevim Dağdelen, Almanya'nın Goslar kentinde gerçekleşen Çavuşoğlu-Gabriel görüşmesine tepki gösterdi.

Etkin Haber Ajansı / 07 Ocak 2018 Pazar, 18:04

HABER MERKEZİ - Federal Alman Meclisi'nde muhalefette yer alan Yeşiller Partisi ile Sol Parti'nin milletvekilleri Cem Özdemir ve Sevim Dağdelen, Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel'in cumartesi günü mevkidaşı Mevlüt Çavuşoğlu ile gerçekleştirdiği görüşmeye tepki gösterdi.

Gabriel'in memleketi Goslar'daki görüşmeyi "iyi ve önemli" olarak nitelendiren Yeşiller Partisi Eşbaşkanı Cem Özdemir, buna karşın "kirli anlaşma" uyarısında bulundu. Özdemir, yaklaşık bir yıldır Türkiye'de tutuklu bulunan gazeteci Deniz Yücel'in Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın "kişisel rehinesi olarak tutulduğunu" söyledi.

'ÖDÜL OLARAK TANK FABRİKASI ABSÜRT'

Alman savunma sanayi şirketi Rheinmetall'in Türkiye'de tank fabrikası kuracağı söylentilerine atıfta bulunan Özdemir, "Rehin alan kişiye rehineyi serbest bırakması için ödül olarak bir tank fabrikası inşa etmek bütünüyle absürt bir mantık olur" şeklinde konuştu.

Alman hükümetinin Türkiye'ye karşı net bir tutum benimsemesi gerektiğini söyleyen Özdemir, "Türkiye'de hukuk devletinin asgari şartlarına sadık kalınmadığı, muhalifler ve eleştirel gazetecilerin siyasi nedenlerle tutuklu bulunduğu ve olağanüstü hal kaldırılmadığı sürece ilişkilerde normalleşme, AB ile Gümrük Birliği'nin genişletilmesi ve her şeyden önemlisi silah ticareti olmayacak" dedi.

Benzer biçimde Sol Parti milletvekili Sevim Dağdelen de görüşmeyi sert bir dille eleştirdi. Dağdelen, "Erdoğan Türkiyesiyle diyalog doğru ancak Türkiye'deki diktatörlüğün güçlendirilmesi diyaloğa katkı sağlamaz. Bir diktatörlüğe silah satmak barışın bozulmasına katkı sağlar" dedi.

'ERDOĞAN DİKTATÖRLÜĞÜNE DEĞİL TANK BIÇAK BİLE SATILMAMALI'

"Türkiye'deki Alman rehineleri silah ve bir tank fabrikası karşılığında değiş-tokuş etmek istemek federal hükümetin siyasi iflasının ve başarısızlığını kabulünün ifadesidir" şeklinde konuşan Dağdelen, "Erdoğan'ın diktatörlüğüne bırakın koca bir tank fabrikasını, tek bir bıçak bile satılmamalıdır" dedi.