ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Kadınlar Kadıköy'ü inletti: Mücadelemizle var oluyoruz

Diyanet'in kadın ve çocuk düşmanı açıklamalarına tepki gösteren kadınlar, polisin tüm baskı ve engellemelerine rağmen Kadıköy'de yürüyüş yaptı, "Buradayız, bir yere gitmiyoruz. Hayatın her alanında mücadelemizle var oluyoruz" dedi.

Etkin Haber Ajansı / 06 Ocak 2018 Cumartesi, 19:46

İSTANBUL- Kadınlar, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın kadın ve çocuk düşmanı fetvalarına karşı Kadıköy sokaklarını inletti.

Kadın örgütlerinin çağrısıyla Süreyya Operası önünde bir araya gelen kadınlar, "Çocuk düşmanı fetvalarınız değil kadınlar kazanacak" yazılı pankart taşıdı. Burada bir süre sloganlarla bekleyen kadınlar, polisin yürüyüşü engelleme çabalarına rağmen Mehmet Ayvalıtaş Parkı'na doğru yürüyüşe geçti. Yolu kapatarak yürüyen kadınlara polis bu kez kaldırımdan yürümeleri dayatmasında bulunu. Kadınlar bu dayatmayı da reddetti. Kadınlar ile polisler arasında arbede yaşanırken, basının görüntü alması engellendi. Jinnews Muhabiri Evrim Kepenek polis tarafından darp edildi. "Kadınlar artık susmayacaklar, susmayacaklar, susmayacaklar" ve "Susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz" diye haykıran kadınlar yolu kapatarak yürüyüşü sürdürdü.

'DİYANET HAYATIMIZA MÜDAHALE EDİYOR'

Mehmet Ayvalıtaş Parkı'nda yürüşü sonlandıran kadınlar adına Selin Tok bir açıklama yaptı. Diyanet'in 9 yaşındaki çocukların evlenebileceği yönündeki fetvasını hatırlatan Tok, "Halktan toplanan vergilerle bütçesi oluşan hem de bütçesi 12 bakanlığı geride bırakan Diyanet bizden aldıklarıyla bizlerin hayatına müdahale etmeye devam ediyor. Bu ilk değildi, belli ki son da olmayacak. Çünkü bütün yaşamı din kurallarına göre düzenleme çabası yeni değil" dedi.

Kadın ve çocuk düşmanlığının Diyanet'le sınırlı olmadığını vurgulayan Tok, 4+4+4 eğitim sistemiyle kız çocuklarının okula devam etme oranının azaldığına dikkat çekti. Geçtiğimiz bir hafta içinde RTÜK'ün Hadise'nin Sıfır Tolerans şarkısının klibine ve şort giyen çocukların dans ettiği bir programa ahlaki gelişime zarar verebileceği gerekçesiyle ceza verdiğini anımsatan Tok, şöyle devam etti: "İki çocuğu boşanmaya çalıştığı adam tarafından öldürülen Dilek defalarca mahkemeye başvurduğunu ama sonuç alamadığını isyanla anlattı. Adalet kadınlar için yine çalışmadı. Van'da erkekler 'bayanlar için pembe otobüs' diye imza topladı, imza verenler de erkekler oldu. Kadını günlük hayatın içinde ayıran, kapatan, sınırlayan uygulamalar il il belediyeler eliyle yayılıyor."

'BURADAYIZ, GİTMİYORUZ'

Sokakta olmaya devam edeceklerini söyleyen Tok, bedenleri, hayatları ve hakları üzerine basarak inşa edilen bu düzeni kabul etmediklerini kaydetti. Aile politikalarıyla, erkek şiddetiyle, din baskısıyla kadınların hayatının kuşatılmasına sessiz kalmayacaklarının altını çizen Tok, "Buradayız, bir yere gitmiyoruz. Hayatın her alanında mücadelemizle var oluyoruz" dedi.

Açıklama, "Gelsin baba gelsin koca gelsin devlet gelsin cop; inadına isyan, inadına özgürlük", "Jin jiyan azadi", "Kadın yaşam özgürlük", "Diyanet elini çocuklardan çek" sloganlarıyla son buldu.