ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Nakliyeciler Sitesi'nde işçilere polis saldırdı

Zeytinburnu Nakliyeciler Sitesi'nin İstanbul Valiliği ve Büyükşehir Belediyesinin keyfi ve hukuksuz bir biçimde yıkma kararına karşı sitede bekleyen işçilere bu sabah saatlerinde polis gaz bombalarıyla saldırdı.

Etkin Haber Ajansı / 06 Ocak 2018 Cumartesi, 09:44

İSTANBUL - Zeytinburnu Nakliyeciler Sitesi'nin İstanbul Valiliği ve Büyükşehir Belediyesinin keyfi ve hukuksuz bir biçimde yıkma kararına karşı sitede bekleyen işçilere bu sabah saatlerinde polis gaz bombalarıyla saldırdı.

DİSK'e bağlı Nakliyat-İş Sendikası'nın örgütlü bulunduğu Zeytinburnu Nakliyeciler Sitesi'nin ranta kurban edilerek, yeni bir yer yapılmadan yıkılmak istenmesine karşı 4 Ocak Perşembe Günü Nakliyeciler Sitesi'nde çalışan 1000'e yakın işçi iş bırakarak durumu protesto etti.

Zeytinburnu Nakliyeciler Sitesi 2008 yılında TOKİ tarafından Hadımköy/Deliklikaya mevkiinde 265 dönüm yer yeni bir nakliyeciler sitesi yapımı için İSNAK Kooperatif adına kamulaştırıldı. Ancak 2008 yılından bu güne kadar orada bir çivi bile çakılmadı. Ve yeni bir yer yapılmadan buranın taşınmayacağı konusunda Büyükşehir Belediyesi ve diğer ilgili kurumlar tarafından bir mutabakata varıldı. Şu an sitenin bulunduğu yer Akzirve Gayrimenkul tarafından siyasi bağlantılarla 207 yılında satın alındı. Akzirve Gayrimenkul ve Yatırım, Nakliyeciler Sitesi için yeni bir yer yapılmadan sitenin taşınılmayacağı taahhüdünü vermişti.

Konuya ilişkin açıklama yapan Nakliyat-İş Sendikası, "Zeytinburnu Nakliyeciler Sitesi'nde binlerce işçinin ekmeği ve geleceği söz konusudur. Üç-beş tane rant sevdalısının buranın rantı için binlerce insanın ekmeği ve geleceği ile oynanmasına izin vermeyeceğiz. Sermayedarların para gücü buna yetmez. Yeni bir nakliyeciler sitesi yapılmadan buradan çıkma olmayacaktır. Ekmeğimize ve geleceğimize sahip çıkmak en doğal ve meşru hakkımızdır. İşimizi, ekmeğimizi, ranta kurban ettirmeyeceğiz" dedi.