ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

KESK'ten 'OHAL değil demokrasi' mitingine çağrı

KHK'larla ihraç edilen KESK üyeleri 14 Ocak'ta Bakırköy Özgürlük Meydanı'nda "OHAL değil demokrasi mitingi" düzenleyecek. "OHAL değil demokrasi istiyoruz" diyen KESK, emekten ve demokrasiden yana olan herkesi mitinge katılmaya çağırdı.

Etkin Haber Ajansı / 06 Ocak 2018 Cumartesi, 14:03

İSTANBUL - KESK İstanbul Şubeler Platformu, 14 Ocak'ta Bakırköy Özgürlük Meydanı'nda yapacağı "OHAL değil demokrasi mitingi" için Eğitim Sen 2 Nolu Şube binasında çağrı açıklaması yaptı.

696 Sayılı KHK'larla ilgili konuşan SES Şişli Şubesi Başkanı Abuzer Aslan, Cizre'de sokağa çıkma yasakları sırasında yaralananlara sağlık hizmeti verirken askerlerin açtığı ateş sonucu 30 Aralık 2015 tarihinde yaşamını yitiren SES üyesi Aziz Vural'ı andı. OHAL düzenlemeleriyle toplumun tek tipe sokulmak istendiğine dikkat çeken Abuzer Aslan, taşeronlara kadro düzenlemesinin için truva atı olduğunu belirtti.

'OHAL DEĞİL DEMOKRASİ İSTİYORUZ'

Aslan'ın ardından KESK İstanbul Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Kazım Yılancı konuştu. OHAL'le birlikten artan baskı düzenine boyun eğmediklerini söyleyen Yılancı, "Hak verilmez mücadeleyle alınır" ilkesiyle baskılara karşı mücadele çizgisinden taviz vermeyeceğiz dedi.

KESK İstanbul Şubeler Platformu olarak "OHAL değil demokrasi istiyoruz" diyen Yılancı şu talepleri sıraladı:

-19 Ocak tarihinde OHAL uygulaması uzatılmamalı,

-KHK düzenlemeleri bir an önce meclis denetimine açılmalı, kamuoyu doğru bilgilendirilmeli,

-OHAL ve KHK'lardan kaynaklanan hukuksuzluklar ve mağduriyetler ortadan kaldırılmalı,

KHK yoluyla ihraç edilen kamu emekçilerine yargı yolu açılmalı,

KHK mağdurları için oluşturulan komisyon çalışmaları şeffaf hale getirilmeli,

Nuriye Gülmen ve Semih Özakça bir an önce işlerine iade edilmesi için gerekli adımlar atılmalı."

"OHAL değil demokrasi istiyoruz" diyen Yılancı, 14 Ocak günü saat 15'te Bakırköy Özgürlük Meydanı'nda yapılacak olan mitinge katılmaya çağrı yaptı.