ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

İhraçlara karşı eylemler 46. haftasında

İstanbul'da KESK'li emekçilerin ihraçlara karşı eylemi 46. haftayı geride bıraktı.

Etkin Haber Ajansı / 06 Ocak 2018 Cumartesi, 18:40

İSTANBUL- KHK'larla ihraç edilen KESK üyeleri, Kadıköy ve Bakırköy'deki eylemlerine bugün de devam etti.

Eylemlerin 46. haftasında Kadıköy Altıyol ve Bakırköy Özgürlük Meydanı'nda yapılan açıklamalarda, başta Nuriye ve Semih olmak üzere tüm ihraçların işe iade edilmesi istendi.

Kadıkö'deki eylemde "KHK'lar gidecek biz kalacağız" pankartı açıldı. KESK'liler adına açıklama yapan Sema Uçar, 18 aydır OHAL'in sürdüğünü belirterek, bu süreçte 140 bin kamu çalışanının ihraç edildiğini hatırlattı. Türkiye'nin aynı zamanda yolsuzluk ve hırsızlıklarla anılan bir ülke olduğunu kaydeden Uçar, en küçük bir eleştirinin bile "terör" olarak nitelendirildiğini ifade etti.

OHAL İşlemleri İnceleme Komisyonu'nun uluslararası mahkemelere başvuru yolunu tıkamak ve hukuksuzluk sürecini uzatmak amacıyla kurulduğuna dikkat çeken Uçar, Nuriye Gülmen ve Semih Özakça'nın açlık grevlerinin 304. gününde olduğunu hatırlatarak, tüm ihraçların işlerine iade edilmesini istedi.

Eyleme Okmeydanı Hastanesi'nden atılan ve 1 aydır direnişte olan Ayfer Dişkaya ile Dev Turizm-İş yöneticileri de destek verdi. Dişkaya, yaptığı konuşmada, "Okmeydanı'ndaki direnişimizden selam getirdim. Yaşasın sınıf dayanışması diyorum" derken, Dev Turizm-İş Eğitim Daire Başkanı Saniye Evren, KHK ile getirilen taşeron düzenlemesined ayrımcılık yapıldığını söyledi, ihraç edilen tüm kamu emekçilerinin işlerine dönmesi gerektiğini belirtti.

Bakırköy Özgürlük Meydanı'nda buluşan KESK'liler oturma eylemlerini yaparak, imza topladı.