ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Tortum Çayı'na HES projesi iptal edildi

Erzurum'daki Tortum Çayı'na yapılması planlanan HES projesi, halkın tepkisi üzerine iptal edildi.

Etkin Haber Ajansı / 05 Ocak 2018 Cuma, 14:46

HABER- Erzurum'un Uzundere ilçesindeki Tortum Çayı'na yapılması planlanan HES projesi, tepkiler üzerine iptal edildi.

Tortum Şelalesi, Tortum Gölü, Öşvank Manastırı ve Yedi Göller'i bünyesinde bulunduran Uzundere, bölgenin en sakin ilçelerinden birisi. Uluslararası Cittaslow İcra Kurulu'nun 2016'nın Mart ayında "yaşanılabilir en sakin şehirler" sıralamasında 11 sırada yer alıyor.

1987'de ilçe olan ve "Erzurum'un sebze ve meyve ambarı" olarak nitelendirilen Uzundere'ye Hidroelektrik Santrali (HES) yapılacağı haberleri ilçede tepkiyle karşılandı. 21 Aralık 2017 günü HES bilgilendirme toplantısı yapıldı. Tortum ve Uzundere ilçelerinden geçmekte olan Tortum Çayı mevkiine Van Elektrik Üretim Sanayi ve Ticaret A.Ş. tarafından yapılması planlanan, "Çayaşan regülatörü ve HES kırma, eleme, yıkama tesisi ve hazır beton santrali ile malzeme ocakları projesi"yle ilgili olarak çevresel etki değerlendirmesi yönetmeliği gereği halkı bilgilendirmek, görüş ve önerilerini almak üzere hazırlanan toplantıya katılanlar HES görevlilerine tepki gösterdi. Şirket yöneticileri, ilçe sakinlerini tepkisi üzerine toplantıyı terk etmek zorunda kaldı.

12 kilometre boyunca nehrin hem yatağını değiştirecek hem de suyun önemli bir kısmını alacak olan HES, projesi tepkiler üzerine iptal edildi.