ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Kurubük talanına 'koy kirletiliyor' kılıfı

Her geçen gün doğa talanı sürüyor. Türkiye'nin en güzel koylarından olan Kurubük Koyu, 2 yıllığına işletilmek üzere ihaleye açılıyor. "Koyumuzu kiralatmayız" diyen Datçalıların tepkisi üzerine açıklama yapan Vali Yardımcısı Köten, koyun kirletildiğini iddia etti.

Etkin Haber Ajansı / 05 Ocak 2018 Cuma, 11:43

HABER MERKEZİ- Türkiye'nin en güzel koyları arasında yer alan Datça'daki Kurubük Koyu kiralanmak üzere ihaleye açılıyor. MUÇEV tarafından kiralanacak 1700 metrekarelik doğa harikası koy için kiralama şartnamesi hazırlandı.

Gazete Habertürk'te yer alan habere göre 26 Ocak'ta yapılacak ihalenin şartnamesinde, 1 adet 6 metrekare büfe, 2 adet 16 metrekare pergola grubu, 4 adet kadın ve erkek her biri 7 metrekare genişliğinde duş ve soyunma kabinleri yapılması yer alıyor.

Yıllık kira bedeli olarak 40 bin TL'den açılacak ihaleyi alan firmanın duş, tuvalet ve kabinleri yaparak 2 yıllığına işleteceği açıklandı.

DATÇALILAR: KOYUMUZU KİRALATMAYIZ

Ancak ihale çevrecilerin tepkisine neden oldu. Koy üzerine tuvalet, duş kabini gibi yerler yapılacağını duyan Datçalılar, sosyal medya üzerinden "Koyumuzu kiralatmayız" diyerek paylaşımlarda bulundu. İlçe sakinleri, ihalenin durdurulmasını istedi. Muğla Çevre Platformu da koyun 1. derece sit alanı olduğunu ve kiralanmasının mümkün olmadığını belirterek Muğla Valiliği'ne ihalenin iptali için dilekçe verdi.

'BU MASUM BİR HİZMET İHALESİ DEĞİLDİR'

Kurubük Koyu'nun kiralanmaması için hukuki yola başvuracaklarını söyleyen Muğla Çevre Platformu üyesi Faruk Şahin, "Kiralanmak istenen koy, 1. derece sit alanı olduğu gibi, 2014 Çevre Düzeni Planı'nda günübirlik yer olarak görünmüyor. Halk tarafından ücretsiz kullanılan ve şu anda hiçbir yapının bulunmadığı bu koyun kiralanmasına karşıyız. Bu masum bir hizmet ihalesi değildir. Daha önce örneklerini gördüğümüz parça parça işgalin başlangıç adımıdır. İhale iptal edilmezse, çevreciler olarak eylem gerçekleştireceğiz" dedi.

VALİLİKTEN KOY KİRLETİLİYOR İDDİASI

Öte yandan gelen tepkiler üzerine açıklama yapan Muğla Vali Yardımcısı ve MUÇEV Yönetim Kurulu Üyesi Kamil Köten, koyun kirletildiğini ileri sürdü. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın koyu kendilerine tahsis ettiğini söyleyen Köten, ihale kararının bakanlıktan verildiğini belirtti. "Kurubük'ün sahipsiz kaldığı ve kirletildiği yönünde talepler geldi. Biz de bu doğrultuda ihaleye çıkartacağız. Önce teklifler alınacak, sonra en yüksek teklifi veren 12 kişi arasında açık artırma yapılacak" ifadesini kullandı.