ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

DİSK: İşçi statüsü belediye şirketlerini kapsamıyor

DİSK, belediye şirketlerinde çalışan işçilerin "işçi statüsüne" geçiş sürecine tabi tutulmayacağını açıkladı.

Etkin Haber Ajansı / 05 Ocak 2018 Cuma, 12:48

İSTANBUL- Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), belediye şirketlerinde çalışan işçilerin durumuna dair bilgi notu paylaştı.

Açıklamada, bazı belediye işverenlerinin, KHK ile getirilen "kadro" düzenlemesi üzerine, halihazırda belediye şirketlerinde çalışan işçileri de başvuru yapmaya, haklarından feragat etmeye ve sulh sözleşmesi imzalamaya zorladığı belirtildi.

Bunun üzerine Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı ile yazışma ve görüşmeler yapıldığı belirtilirken, "Yazışmaların ve görüşmelerin ardından İçişleri Bakanlığı Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü, valiliklere gönderdiği genelgeyle belediye şirketlerinde çalışan işçilerin 'işçi statüsüne' geçiş sürecine tabi olmayacaklarını açıklamıştır. Belediye işverenleri söz konusu genelgenin gereği olarak, BİT işçilerine ilgili belgeleri imzalatma dayatmasına son vermeli, imzalatılan belgeleri iade etmelidir" denildi.