ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

İş cinayetlerinde utanç rekoru: 2006 işçi hayatını kaybetti

2017 yılı, iş cinayetlerinde utanç rekoru kırdı. Bu sene en az 2006 işçi çalışırken ya da işe giderken hayatını kaybetti. OHAL nedeniyle son 1,5 yılda iş cinayetlerinde yüzde 10 artış yaşandı.

Etkin Haber Ajansı / 05 Ocak 2018 Cuma, 12:30

İSTANBUL- İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi, 2017 yılı iş cinayetleri raporunu açıkladı.

Buna göre, 2017 iş cinayetlerinde vahşet rekoru kırılan bir yıl oldu. En caz 2006 işçi yaşamını yitirdi.

OHAL'DE İŞ CİNAYETLERİ YÜZDE 10 ARTTI

İSİG'in raporunda, AKP'nin iktidar yılları boyunca iş cinayetlerinde yaklaşık 20 bin 500 işçinin yaşamını yitirdiği aktarılırken, OHAL/KHK rejiminin güvencesiz, esnek ve kuralsız çalışma koşullarını daha da ağırlaştırdığına dikkat çekildi. Rapora göre, son 1,5 yılda iş cinayetlerinde yüzde 10 artış yaşandı.

60 ÇOCUK PARK YERİNE İŞE GİDİYORDU,...

Bu işçilerden 116'sı kadın, 1890'u erkek işçi. 2017'de çocuk işçiler de hayatlarını kaybetmeye devam etti. 18'i 15 yaş altında olmak üzere 60 çocuk işçi, iş cinayetlerinde yaşamını yitirdi. Ucuz işgücü olarak görülen göçmen işçiler, sağlıksız koşullarda çalıştırıldı, çoğunluğu Suriyeli 88 göçmen/mülteci işçi hayatını kaybetti.

En çok iş cinayeti İstanbul'da yaşandı, bu kenti İzmir ve Bursa takip etti.

İNŞAATLAR İŞÇİLERE MEZAR OLUYOR

En çok iş cinayeti inşaatlarda yaşandı. 2017'de en az 453 inşaat işçisi hayatını kaybetti. İkinci sırada ise 385 işçi ile tarım işkolu yer aldı. 2017'de hayatını kaybeden işçilerden 272'si taşımacılık, 154'ü ticaret/büro, 116'sı metal, 93'ü madencilik, 89'u belediye ve 65'i enerji işkolunda çalışıyordu.

YOLLAR İŞÇİLERE MEZAR OLUYOR

Raporda, ölüm nedenlerine göre can kayıpları ise şöyle sıralandı: 446'sı trafik/servis kazası, 347'si ezilme/göçük, 317'si yüksekten düşme, 183'ü kalp krizi/beyin kanaması, 164'ü şiddet ve 135'i elektrik çarpmasıydı.

Rapora göre, metal, madencilik ve enerji işkollarında ölümler arttı. Raporda, "Söz konusu durumun OHAL/KHK rejimiyle örgütlü işçilerin bile haklarını savunamaz hale getirilmesinden kaynaklandığını düşünüyoruz. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın patronlara yaptığı konuşmasında 'OHAL'i grev tehdidi olan yere müdahale için kullanıyoruz' sözleri sebepsiz değildi. Yetkililerin gözünde işçilerin yaşamı, sermaye birikiminin yanında önemsiz bir detay olarak görülmektedir. İSG Yasası'nın ertelenmesi de buna dair bir gösterge" denildi.

İŞÇİLERE KARŞI SAVAŞ

"Hangi savaşta bu kadar arkadaşımızı kaybediyoruz?" diye soran İSİG, iktidar ve patronların "kaza, kader, fıtrat, güvensiz davranış, eğitimsizlik" açıklamalarına da tepki gösterdi, "Bu cinayetlerin nedeni neoliberal düzenin ucuz ve güvencesiz istihdam politikaları ve sermaye birikim stratejisidir" dedi.

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi, mücadele programına dair bilgileri de paylaştı:

1- Emek örgütleri ile dayanışma içinde OHAL'in kaldırılması talebi İSİG mücadelesi için de elzemdir.

2- İSİG mücadelesinin merkezi sorunu işçi örgütlenmesidir. Alana dair veri üreten çalışmalarımızın geliştirilmesi ile sendikasız ve güvencesiz çalışmaya karşı mücadele pratiğini birleştireceğiz. İşçilerin ölümünden başka işçilerin bütün yaşamını içeren bir işçi sağlığı politikası oluşturacağız.

3- Ölen işçilerin yüzde 98'inin sendikasız olduğu bilinciyle; iş yeri İSİG kurulları, çalışan temsilciliği ve genel olarak sendikal örgütlenme üzerindeki baskıların sona erdirilmesini savunarak örgütlenme özgürlüğü için mücadele edeceğiz.

4- Meslek hastalıklarına daha çok dikkat çekmeyi ve bu noktada genel, sektörel, havza ve iş yeri çapında adımlar atmayı hedefleyeceğiz.

5- İstanbul ve Kocaeli dışında İzmir, Ankara ve Bursa gibi şehirlerde de İSİG Meclislerinin oluşturularak kentlere özgü politikaların geliştirilmesi mücadelesinde de yer alacağız.

6- 4-10 Mayıs İSİG Haftası'na alternatif olarak 22-28 Nisan'ın İSİG Haftası olarak ilan edilmesi, yani devletin ve sermayenin değil işçi sınıfının güncel taleplerinin bütünsel olarak ifade edilme kürsülerinin oluşturması için çalışacağız.

UTANÇ REKORU

TMMOB'un daha önce açıkladığı rapora göre, AKP iktidarı döneminde işçi ölümleri 6 kat arttı. 2002'den bu yana hayatını kaybeden işçilerin sayısı 20 bine ulaştı.

En fazla can kaybı 2017 yılında yaşandı. 2013 yılında en az 1235, 2014 yılında en az 1886, 2015 yılında en az 1730 işçi yaşamını yitirmişti.