ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

SKM: Diyanet elini çocuk bedeninden çek

Diyanet İşleri Başkanlığının "kız çocukları 9 yaşında evlenebilir" fetvasına ilişkin açıklama yapan SKM, "Diyanet elini çocuk bedeninden çek" dedi.

Etkin Haber Ajansı / 04 Ocak 2018 Perşembe, 19:01

ANKARA - Sosyalist Kadın Meclisleri (SKM), Diyanet İşleri Başkanlığının "kız çocukları 9 yaşında evlenebilir" fetvasına ilişkin yaptığı açıklamada "Diyanet elini çocuk bedeninden çek" dedi.

SKM, "Diyanet İşleri Başkanlığı sitesinde yayınlanan 9 yaşındaki kız çocuğu ve 12 yaşında erkek çocuğu evlenebilirler fetvasıyla yeni bir gündem yaratmış oldu. AKP her dönem gerek kadınlar üzerinden gerekse de kız çocukları üzerinden erkek egemen devlet siyasetini sürdürmeyi devam ediyor" diye kaydetti.

AKP'nin kadın düşmanı siyaseti kadınların ve tüm toplumsal kesimlerin tepkisini her dönem aldığını ifade eden SKM, "Akıllanmayan Diyanet yeni fetvalar vermeye devam ediyor. Bir aymazlık ve yüzsüzlük örneği sergileyen ve sonrasında düzeltme yaparak adeta bizim aklımızla ve toplumun benliğiyle Diyanet alay ediyor. Elbette Diyanetin bu açıklamaları ne Saray'dan ne AKP'den bağımsız değildir" diye belirtti.

Tüm toplum yeniden faşist İslamcı politikalarla iktidar tarafından dizayn edildiğini, adım adım toplumun tüm hücrelerine bu inşa sürecini sirayet ettirmeye çalışıldığını vurgulayan SKM, "Son yayınlanan fetvayı da bunun bir parçası olarak görmek gerekiyor. Diyanetin 9 yaşındaki çocuklara dönük fetvası tecavüz, taciz, cinsel istismarı meşrulaştırmaktadır. Bu zihniyetin yaratığı zemin toplumsal sahada kadın cinayetleri, tecavüz, taciz ve istismar olarak sonuçlar doğurmaktadır. Tam da bugün çocuk istismarı yüzde 700 artmışsa bunun sebebi AKP ve ona bağlı çalışan Diyanetin kendisidir. Ensar gibi istismarcı vakıfları kapatmayan onlara her türlü devlet olanağını açan zihniyet bugün de bu demeçleri vermeye devam ediyor. Hükümet yetkilileri de utanmazlık içinde kalkıp Diyanetin fetvasını savunacak kadar etle kemikle ayrılmaz bir şekilde ne kadar birbirlerine bağlı oldukları ve ne kadar aynı düşündükleri beyan ediyorlar" dedi.

SKM açıklamanın devamında şu ifadelere yer verdi:
"Bizler de diyoruz ki, kirli ellerinizi, dilinizi kadınlardan ve çocuklardan derhal çekin. Fetvalarınızı alın başınıza çalın. Biz hiçbir şekilde fetvalarınızla görmek istediğiniz kalıplara da girmedik, girmeyeceğiz. Çocuk istismarını meşrulaştıran Diyanet İşleri Başkanlığı derhal kapatılmalıdır."