ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Kadınlar: Diyanet İşleri Başkanlığı kapatılmalı

Diyarbakır, Adana ve Mersin'de kadınlar, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın çocuk yaşta evlendirilmeye teşvik ve çocukların istismar edilmesine dair fetvalarına tepki gösterdi.

Etkin Haber Ajansı / 04 Ocak 2018 Perşembe, 14:55

HABER MERKEZİ - Diyanet İşleri Başkanlığı'nın çocuk yaşta evlendirilmeye teşvik ve çocukların istismar edilmesine dair fetvalarına karşı Diyarbakır, Adana ve Mersin'de basın açıklamaları yapıldı.

DİYARBAKIR

KESK Diyarbakır Şubeler Platformu Kadın Meclisi, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın resmi web sitesinde yer alan çocuk istismarını teşvik eden ve çocuk yaşta evlendirilmelerini meşrulaştıran tanımlara ilişkin basın toplantısı düzenledi. Eğitim-Sen 1 Nolu Şube binasında düzenlenen basın toplantısında konuşan Eğitim-Sen Diyarbakır 1 Nolu Şube Sekreteri Mizgin Yavuz, AKP iktidarı ile birlikte hem çocuklara hem de kadınlara yönelik istismar ve şiddetin arttığını belirterek, yayımlanan fetva ve çıkarılan kanunların istismarı meşrulaştırdığını söyledi.

AKP iktidarı ile birlikte uygulamaya konulan 4+4+4 eğitim sisteminin çocuk yaşta evliliklerin önünü açtığını ve çocukların eğitim hakkını gasp ettiğini ifade eden Yavuz, bu düzenleme ile yaklaşık 2 milyon çocuğun örgün eğitimin dışında kaldığını kaydetti. Bu evliliklerin basit bir sonuç olmadığını bir zihniyet yansıması olduğunu söyleyen Yavuz, müftülük yasası ile çocuklara yönelik istismarın da önünün açıldığını vurguladı. Eğitim müfredatının cinsiyetçi olduğunu belirten Yavuz, yayımlanan fetvaların iktidarın çocuk ve kadın düşmanı zihniyetinin yansıması olduğunu ifade etti.

Gelen tepkiler üzerine Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yapılan açıklamaya da tepki gösteren Yavuz, "Bu fetvalar tesadüf değildir. 'Kız çocukları 9 yaşında evlenebilir, gebe kalabilir; erkek çocukları 12 yaşında evlenebilir, baba olabilir' açıklaması ile Diyanet İşleri Başkanlığı, AKP’nin kanunları değiştirerek gerçekleştirmek istediği rejim değişikliğini topluma kabul ettirmek üzere işlev görmekte, çocuk istismarını, tacizi, tecavüzü meşrulaştırmaktadır. Bilimsellikten tamamen uzak, çocuk gelişimini, pedagojiyi hiçe sayan, AKP iktidarının ihtiyaçları doğrultusunda tanımlar geliştiren Diyanet İşleri Başkanlığı kapatılmalıdır. Kadınları kamusal alandan uzaklaştırmaya, bağımlı kılmaya, sömürüyü derinleştirmeye çalışan ve çocuklara yönelik istismarı teşvik eden yasal düzenlemeleri ret ediyoruz" dedi.

ADANA

Konuya ilişkin Adana Kadın Platformu da İHD Adana Şube binasında basın toplantısı düzenledi. Basın toplantısında konuşan KESK Genel Merkez Kadın Sekreteri Gülistan Atasoy, daha önce ENSAR Vakfı, tarikat ve cemaatlerde yaşanan cinsel istismarları hatırlattı.

Atasoy, "Diyanet'e göre 9 yaşındaki kız çocukları gebe kalabilir, 12 yaşındaki erkek çocukları baba olabilir. Aynı zamanda Müftü nikahı ile bu durum resmileştirilmiş, çocuk evliliğin, tacizin ve tecavüzün önünü açmıştır. Tüm bu adımlar Siyasal İslam Projesi'nin birbirini tamamlayan parçalarıdır" diye belirtti.

AKP'nin her geçen gün cinsiyetçi politikalarına bir yenisini eklediğini söyleyen Atasoy, kadın katliamları ve çocuk istismarlarının önünün açıldığının altını çizdi. Atasoy şöyle devam etti: "Son yıllarda artan istismar haberleri tesadüf değil, bir zihniyetin, bir ideolojinin ürünü olarak karşımıza çıkmaktadır. AKP zihniyetine göre çocuk tanımı diğer pek çok konuda olduğu gibi evrensel ve bilimsel tanımlamalardan ziyade dinsel referanslar veri alınarak yapılmaktadır. Bilimsellikten tamamen uzak, çocuk gelişimini ve pedagojiyi yok sayan AKP, ihtiyaçları doğrultusunda kadınlar ve çocuklar üzerinden fetvalar vermeye devam etmektedir. Cinsiyet ayrımcı zihniyet; kadın ve erkeği eşit görmemekte, kadını aile içinde tanımlayarak, toplumsal rollere hapsetmek istemekte, kadını sosyal, ekonomik ve siyasi hayattan kopararak sadece çocuk doğurmakla yükümlü görmektedir. Kadın erkek rolleri bu zihniyete göre oluşturulmakta, evlilik yaşının gerici ideoloji doğrultusunda küçültülmesi ile çocuk yaşta evlilikler meşru gösterilmeye çalışılmaktadır."

Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Sözleşmesi'ndeki çocuk tanımına dikkat çeken Atasoy, Türkiye'nin Avrupa Konseyi Çocukların Cinsel Sömürü ve İstismara Karşı Korunması Sözleşmesi ve Çocuk Hakları Sözleşmesi'ne imza attığını ama fiiliyatta uygulamadığını vurguladı. Türkiye'nin çocukların tekrar mağdur olmasına neden olan uygulamalar ve açıklamaların yaşandığı bir ülke durumuna geldiğini söyleyen Atasoy, "Bizler Adana Kadın Platformu olarak, AKP'nin kadın ve çocuk düşmanı politikalarına ve cinsiyetçi uygulamalarına karşı mücadele etmeye devam edeceğiz. Çocuklarımızın düşleri için, çocuk istismarına karşı 'düş peşine' demeye devam edeceğiz" diye ekledi.

MERSİN

Mersin KESK Şubeler Platformu Kadın Meclisi, SES Şube binasında Diyanet İşleri Başkanlığı'nın açıklamasına tepki gösterdi. Mersin Kadın Platformu bileşenlerinin de destek verdiği basın toplantısında konuşan KESK Kadın Sekreteri Gülistan Atasoy Tekdemir "AKP-Saray rejimi iktidarı süresince çocuk istismarı, çocuklara ve kadınlara yönelik şiddet, taciz, tecavüzün giderek arttığına dikkat çekti.

Tekdemir, "Müftülere nikah kıyma yetkisi veren ve nüfus hizmetlerinde değişiklikler getiren yasa, çocuklarımızı her türlü istismara açık hale getirmiştir. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından gerici-dinci cemaat, tarikat ve vakıflarla imzalanan protokoller, çocuklarımızı Ensar zihniyetine teslim etmektedir. Bir çocuğa 'anne senin kazandığın para harammış, çalışmanı istemiyorum' dedirten, 'çok günahım birikmeden ölmem lazım' cümlesini söyleten müfredatın kadın ve çocuk düşmanı zihniyeti bugün Diyanet İşleri Başkanlığı'nın açıklamalarında kendini göstermektedir. Bu fetvalar tesadüf değildir. 'Kız çocukları 9 yaşında evlenebilir, gebe kalabilir; erkek çocukları 12 yaşında evlenebilir, baba olabilir' açıklaması ile Diyanet İşleri Başkanlığı, AKP'nin kanunları değiştirerek gerçekleştirmek istediği rejim değişikliğini topluma kabul ettirmek üzere işlev görmekte, çocuk istismarını, tacizi, tecavüzü meşrulaştırmaktadır" diye konuştu.

"Bilimsellikten tamamen uzak, çocuk gelişimini, pedagojiyi hiçe sayan, AKP iktidarının ihtiyaçları doğrultusunda tanımlar geliştiren Diyanet İşleri Başkanlığı kapatılmalıdır" diyen Gülistan Atasoy Tekdemir, "Bizler, Diyanet İşleri Başkanlığı eliyle yaratılmaya çalışılan bu karanlığı, Ensar'dan, Aladağ'dan Dikili'deki yurtlardan tanıyoruz. Kadınları kamusal alandan uzaklaştırmaya, bağımlı kılmaya, sömürüyü derinleştirmeye çalışan, çocuk istismarını teşvik eden yasal düzenlemeleri reddediyoruz! Çocuklarımızın, çocuk yaşta evlendirilmediği, işçileştirilmediği, çocukluklarının çalınmadığı bir dünyayı kendi ellerimizle kuracağız; çocukların şen kahkahalarla, özgürce oynadığı, eğlenerek öğrendiği bir eğitim için mücadelemizden asla vazgeçmeyeceğiz. Gerici, dinci AKP iktidarının kadın ve çocuk düşmanı politikalarına asla teslim olmayacağız. Emeğine, bedenine, kimliğine sahip çıkan kadınlar olarak bu karanlığı yırtacağız, laikliği kazanacağız, barış içinde bir arada yaşamı kuracağız. Diyanet İşleri Başkanlığı kapatılsın, yerine çocuk parkı yapılsın" diye belirtti.