ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Antik tersaneye balık çiftliği

Dünyanın en eski, ayaktaki en büyük tersanesi olan Dana Adası'ndaki antik tersaneye balık çiftliği kurulması için "ÇED gerekli değildir" raporu alındı.

Etkin Haber Ajansı / 03 Ocak 2018 Çarşamba, 10:33

MERSİN- Arkeolojik SİT alanı olan Dana Adası'nda iki şirketin kurmak istediği balık çiftliği için "ÇED gerekli değildir" raporu verildi.

Cumhuriyet'in haberine göre Mersin'in Silifke ilçesindeki Dana Adası açıklarında balık çiftliği kurmak isteyen 2 firma, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan "ÇED gerekli değildir" raporu aldı. Su altı arkeoloji uzmanlarının dünyanın en eski tersanesinin kalıntılarının Dana Adası'nda olduğunu vurgulamasına rağmen, şirketler proje tanıtım dosyasında adanın arkeolojik SİT alanı olmadığını, ada çevresinde arkeolojik kalıntıya rastlanmadığını iddia etti.

Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü'nce askıya çıkarılan proje tanıtım dosyasına göre Kılıç Deniz Ürünleri A.Ş adlı firma, Dana Adası açıklarında 60 bin metrekarelik alan üzerinde çiftlik kuracak ve burada yılda 950 ton balık üretecek. Aynı bölgede Vural Su Ürünleri adlı firma da 45 bin metrekare alanda yılda 950 ton üretim yapacak. Şirketin proje tanıtım dosyasında "Deniz tabanı üzerinde doğal olmayan obje, gemi batığı, tonoz, anroşman, döküntü, kaya gibi farklı bir yapı ve arkeolojik kalıntı tespit edilmemiştir. Proje alanı turizm alanı değildir" denildi.

'BİR İSTİRİDYE KABUĞU İÇİNDEKİ İNCİ GİBİ'

Dana Adası'nın arkeolojik değeri konusunda daha farklı bilgiler verdi. Selçuk Üniversitesi Sualtı Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi'nden Yrd. Doç. Dr Hakan Öniz, geçen yıl Mersin Deniz Ticaret Odası'na bir sunum yapmış ve şunları söylemişti: "Dana Adası'nda tunç çağı malzemeleri bulduk. Sonra bir batık tespit ettik. Burada demir çağı malzemeleri tespit ettik. Adanın kıyısında, bugüne kadar bilinmeyen 130 çekek yeri bulduk. 'Dünyanın en eskisi, en büyüğü' gibi tanımlamalar yapmayı sevmem. Buna rağmen Dana Adası'nda tespit ettiğimiz tersanenin, çok büyük ihtimalle dünyanın en eski, ayaktaki en büyük tersanesi olduğunu söyleyebilirim. Buraya şans eseri dokunulmamış. Bilimsel olarak burası, bir istiridye kabuğu içinde bir inci gibi. Sadece neye sahip olduğumuzu bilip, dünyaya sunmamız gerekiyor."