ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Taşkıran: Özsavunmayı tartışmamız gerekiyor

Çorum, Maraş, Malatya'daki katliamlar karşısındaki direnişi hatırlatan HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Beycan Taşkıran, bugün de özsavunmanın tartışılması gerektiğini söyledi.

Etkin Haber Ajansı / 03 Ocak 2018 Çarşamba, 11:43

İSTANBUL- Halkların Demokratik Partisi 3. Olağanüstü Genel Kurulu 11 Şubat'ta yapılacak. Genel Kurul öncesi çeşitli toplumsal çevrelerle görüşmeler yapan HDP, kongreye de yerel konferanslarla gidecek.

HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Beycan Taşkıran, kongre süreci ile gündemdeki gelişmeleri ETHA'ya değerlendirdi.

Konuşmasına "Tüm halklarımıza, emekçilere ve kadınlara özgür bir yıl diliyorum" diyerek başlayan Taşkıran, 2017'nin hem HDP hem de emekçiler açısından kolay bir yıl olmadığını, yine de HDP'nin kendisinden beklenen öncü misyonu üstlenme konusunda ciddi çaba sarf ettiğini söyledi. Taşkıran, yeni dönemde bu misyonu daha güçlü yerine getireceklerini ifade etti.

Kongre öncesi yerel konferanslar yapılacağı bilgisini veren Taşkıran, konferansların amacının parti tabanının görüşlerini almak olduğunu dile getirdi. Son bir aydır parti tabanının yanı sıra halklar ve inançlar, kadın, gençlik, emek gibi alanlardan çeşitli örgütlerle görüşmeler yaptıklarını ve eleştiri ve önerilerini aldıklarını anlatan Taşkıran, bu görüşmelerden çıkan sonucu şöyle aktardı: "HDP'ye ne kadar eleştirel bakarsa baksınlar, çok açıkça HDP'ye güvenmek dışında başka bir seçenek yok. HDP çok temel bir ihtiyaç. Faşizmin yenilmesinde önemli bir parti ve alan. HDP kurumların güvendiği çok önemli bir merkez. Bir güven ilişkisi var." Taşkıran, kongre sürecini bu güvene uygun yeni yol arayışı ve güçlü bir politik atılım süreci olarak gördüklerini söyledi.

TÜM ZORLUKLARA RAĞMEN YÜRÜYÜŞÜNE DEVAM EDİYOR

HDP'ye yönelik siyasi operasyonlara ve yoğun tutuklamalara dikkat çekerek, "Tutsak eş genel başkanlarımızın ifade ettiği gibi HDP bütün zorluklarına rağmen yürüyüşüne devam ediyor. Bu sadece HDP'nin rehin alınması değildi, tüm toplumun geleceğinin rehin alınması stratejisiydi. Tutsak her arkadaşımızın ortaya koyduğu irade, aynı zamanda HDP'lilerin, demokratik ve devrimci güçlerin her yerde ortaya koyduğu irade gösteriyor ki hiçbir şey teslim alınmış değil, hiçbir şeyden vazgeçilmiş değil" diye konuştu.

Taşkıran, HDP'nin yeni dönemde temel olarak gündeminde OHAL olduğunu söyledi. Yeni yıla KHK ile girildiğini hatırlatan Beycan Taşkıran, paramiliter sivil faşist güçlere koruma kalkanı getiren madde ile tek tip elbise kararını değerlendirdi.

KORUMA MEKANİZMALARIMIZI OLUŞTURMAK ZORUNDAYIZ

Taşkıran, şöyle konuştu: "Paramiliter güçlerin, resmi zırhla korunması, aynı zamanda toplumsal mücadelenin onlar tarafından bastırılması anlayışına karşı çok aktif bir mücadele zorunluluğu var. Bazılarının kıblesi 2019 seçimleri olabilir ama HDP kendisini asla 2019'la sınırlandıramaz ya da önceliğini 2019 seçimleri olarak belirleyemez. HDP'nin önceliği halklarımızın önceliğidir. Rejim son atağını oynuyor. Bu kararname bu nedenle çıktı. Paramiliter güçler son 5 yıldır sistematik olarak örgütleniyordu. 6-8 Ekim'de gördük, IŞİD gerçeğiyle gördük. SADAT veya başka güçler eliyle ifade ediliyor. Adı dernek olan esasta dernek olmadığını çok açık gördüğümüz yapılanmalarda görüyoruz. Sizi bu yöntemlerle ezeriz deniyor. Devrimci demokrat güçler geliştikçe, karşısına faşist paramiliter güçler dikiliyor devlet eliyle. Kendi koruma mekanizmalarımızı oluşturmak, kendi siyaset gücümüzü yükseltmek, toplumsal alanda fabrikada, mahallede ve her yerde örgütlülüğümüzü geliştirmek, demokratik cephe ya da birleşik mücadele adına ne derseniz deyin, bir mücadele programını ortaya koymak zorundayız. OHAL'in kaldırılması başta olmak üzere faşizme karşı mücadele HDP'nin temel önceliğidir."

"Diyelim ki Erdoğan rejimi değişecek, peki bunun yerine ne konulacak?" diye soran Taşkıran, şöyle devam etti: "Biz düzen içi seçeneğe mahkum değiliz. Demokratik halkçı bir seçenek için, kendi irademizi belirlemek için HDP önemli bir alternatiftir."

ÖZSAVUNMAYI TARTIŞMAMIZ GEREKİYOR

Taşkıran, iç savaş tartışmalarıyla ilgili bir soru üzerine ise şunları söyledi: "Faşizme karşı mücadeleden bahsediyorsanız antifaşist mücadele deneyimlerine bakmanız gerekir. Türkiye'de de yaygın bir gelenek var. Özsavunmayı tartışmanız gerekir. Saldırı tehdidi açık. İç savaş yönelimleri karşısında halklarımız ne yapacak, başta Aleviler olmak üzere. Halkların çelişkilerini kullanarak halklarımız düşmanlaştırıldı. Sivas, Maraş, Çorum'da bunlar yaşandı. Çorum'da devrimciler direnmeseydi çok daha büyük katliamla karşı karşıya kalınacaktı. Malatya'da direniş örgütlenmeseydi çok büyük saldırılarla karşı karşıya kalınacaktı. Maraş'ta o kadar büyük acılara rağmen bir direniş olduğu için daha fazla insan katledilmedi. Kendisini hazırlayan bir yönelim içinde olmalı. Nereye gidiyoruz sorusuna açıklıkla yanıt vermek gerekiyor. Bu sürecin görülmesi, bu gerçeğin topluma açıklanması, bir korku atmosferi değil ama bu durumu faşizmi aşmanın fırsatına çevirmenin zorunluluğu doğuyor. Bu zorunluluktan kaçan herkes, çok daha ağır bedeller ödenmesine hizmet etmiş olurlar."

Beycan Taşkıran, tek tip elbise konusunda ise tutsakların giymeyeceklerini beyan ettiğini anımsatarak, dışarıda da bir mücadele örüldüğünü, tüm hapishaneleri takip ettiklerini, sorunlara müdahale ettiklerini ve aynı zamanda aileler ve insan hakları örgütleriyle temas halinde olduklarını söyledi. Taşkıran, "Tek tip, tutsaklara giydirilmiyor, topluma giydiriliyor. Mesele o nedenle içerisi değil, dışarısı. Bu sorunu sadece cezaevlerindeki tutsaklara bırakamayız. Bu tüm direnenlerin sorunudur. Çünkü dışarıdaki mücadeleyi ezerek, içeriden teslim almayı amaçlıyor" dedi.

Ankara Arena'da yapılacak kongreye on binlerce kişinin katılmasını beklediklerini, yanı sıra kongrenin büyük bir enternasyonal buluşma olacağını belirten Taşkıran, "Halklarımızı, devrimci demokrat dostlarımızı, faşizme karşı mücadele herkesi 15 Şubat'ta Arena'da buluşmaya çağırıyoruz. Aynı zamanda tüm kadınları birlikte olmaya çağırıyoruz. Daha umutlu bir gelecek için ortak mücadele çağrısı yapıyoruz" diye konuştu.