ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Nevin Yıldırım duruşması 24 Ocak'a ertelendi

Kendisini cinsel saldırıya maruz bırakan Nurettin Gider'e özsavunma uygulayarak öldüren ve Yargıtay tarafından müebbet hapis cezası bozulan Nevin Yıldırım'ın tekrar yargılandığı davada mahkeme heyeti avukatların tahliye talebini reddederek duruşmayı 24 Ocak'a erteledi.

Etkin Haber Ajansı / 03 Ocak 2018 Çarşamba, 16:14

ISPARTA - Isparta'nın Yalvaç İlçesi'ne bağlı Koruyaka köyünde 28 Ağustos 2012'de kendisini sistematik cinsel saldırı düzenleyen Nurettin Gider'e özsavunma uygulayarak öldüren Nevin Yıldırım Yalvaç'ta hakim karşısına çıktı. Yerel mahkeme tarafından verilen müebbet hapis cezası 14 Eylül'de Yargıtay 1. Dairesi tarafından bozulan Nevin Yıldırım'ın yeniden yargılanmasına başlanırken, kadınlar mahkemede Yıldırım'ı yalnız bırakmadı.

Kadın Cinayetlerine Karşı Acil Önlem Grubu üyesi kadınlar duruşma öncesinde Nevin Yıldırım'a özgürlük taleplerini yineledi. Kimlik tespiti ile başlayan duruşmada söz alan Nevin Yıldırım'ın avukatları, daha önce köylülerin verdiği çelişkili ifadeleri hatırlatarak, yargılama sürecinin daha detaylı yapılmasını istedi.

Avukatları adli kontrolle tahliye talep ederek tutukluluk sürecinin fazlasıyla aşıldığını söyledi.

Daha sonra mütaalasını veren savcı, tahliye talebinin reddini ve yerel mahkemenin aldığı müebbet kararının devamını istedi.

Mahkeme heyeti avukatların tahliye talebini ret ederek bir sonraki duruşmayı 24 Ocak'a erteledi.

Duruşmanın ardından kadınlar adliye önünde açıklama yaptı. Ellerinde "Erkek adalet değil gerçek adalet" yazılı pankart açan kadınlar 6 yıldır Nevin Yıldırım'a özgürlük istediklerini söyleyerek, bu davanın bir erkek şiddeti davası olduğunu belirtti. Nevin Yıldırım'ın yanında olacaklarını söyleyen kadınlar, bu davanın bir meşru müdafa dosyası olduğunu ve mahkeme heyetinden "haksız tahrik" ve "iyi hal indirimi" taleplerinde ısrarcı olacaklarını kaydetti.