ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

RJAK: Kadın mücadelesiyle rejim yıkılacaktır

İran ve Rojhilat'ta (Doğu Kürdistan) halkın yoksulluk ve rejime karşı isyanına ilişkin açıklama yapan RJAK, "Kadın öncülüğündeki serhildan amacına ulaşacak" dedi.

Etkin Haber Ajansı / 03 Ocak 2018 Çarşamba, 09:20

HABER MERKEZİ - Doğu Kürdistan Kadın Hareketi (RJAK), İran ve Rojhilat'taki (Doğu Kürdistan) kadın öncülüğünde gelişen isyana ilişkin yaptığı açıklamada "Kadın öncülüğündeki serhildan amacına ulaşacak" dedi.

RJAK, "Rojhilat ve İran'daki kadın öncülüğünü selamlıyoruz. Kadın öncülüğündeki serhildan amacına ulaşacak. Kendisiyle demokratik dönüşüm ve gelişmeleri gerçekleştirecek. Kadın öncülüğünde gelişen serhildanlar toplum içinde iradenin oluşmasını sağlayacaktır" dedi.

Bu tarihi süreçte ve özellikle Ortadoğu'da kadınlar Kobane, Rakka ve Şengal'de rollerini gösterdiğini kaydeden RJAK, "Kadınların öncülüğünde faşizm ve diktatörlük yıkıldı. Rojhilat ve İran'da da kadın mücadelesiyle rejim yıkılacaktır. Zindanlardaki kadın, genç ve siyasi tutukluların intikamı alınacaktır" diye belirtti.

İran ve Rojhilat'taki kadın öncülüğünde gelişen serhildanlarla yeni bir yıla girdik ve bu serhildanlar yeni yıldaki yerlerini belirlediğini vurgulayan RJAK, Rojhilat ve İran'daki kadın direnişini Kuzey Kürdistan'daki mücadelenin temel ekseni olacağını gördüklerinin altını çizdi. RJAK, Rojhilat ve İran'daki mücadelelerinin özgürlüğe ulaşmada umut ve iradeyi büyüttüğünü ifade etti.