ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Kadınlar Nevin'in özgürlüğü için yürüdü

Öz savunma hakkını kullandığı için hapis cezasına çarptırılan Nevin Yıldırım'ın yarın görülecek duruşmasına çağrı yapan kadınlar, "Nevin için özgürlük" istedi.

Etkin Haber Ajansı / 02 Ocak 2018 Salı, 20:39

İSTANBUL- Özsavunma hakkını kullanarak kendisine 3 yıl boyunca tecavüz eden Nurettin Gider'i öldüren Yıldırım'ın yarın görülecek duruşması öncesinde kadınlar eylem yaptı.

Kadıköy'de bulunan Süreyya Operası önünde bir araya gelen kadınlar, "2018'e özgürlük #BenDe #MeeToo", "#BenDeNEVİN’in sesini duyuyorum", "#BenDeNEVİN’e özgürlük diyorum", "#BenDeNEVİN’in yanındayım" yazılı pankart ile Nevin Yıldırım'a özgürlük istenen dövizler taşıdı.

Burada halka yönelik konuşmalar yapan kadınlar, yarın görülecek duruşma için Isparta'nın Yalvaç ilçesine gideceklerini duyurdu. 2018 yılından dileklerinin Nevin Yıldırım şahsında özsavunma hakkını kullanan kadınların özgürlüğü olduğunu dile getiren kadınlar, Hollywood'da kadın oyuncuların tacize karşı başlattığı #MeeToo kampanyasına dikkat çekti. Kadınların isyanın bambaşka bir biçimde görünür olduğunu söyleyen kadınlar, "Sessizliğin, şiddeti ifşa edememenin rıza olmadığını, kadınların içlerindeki öfkeye rağmen tecavüzü ve tacizcilerle aynı ortamlarda bulunmak zorunda kaldığını gördük hep beraber" dedi.

Yürüyüş boyunca, "Eşitlik, özgürlük, adalet, hayat istiyoruz", "Ben de" diye haykırdı, "Nevin Yıldırım'a özgürlük", "Erkek yargı tecavüzü aklama", "Susma suça ortak olma" sloganları atıldı.

'NEVİN SÜREN ŞİDDETTEN KURTULMAK İÇİN ÖLDÜRMEK ZORUNDA KALDI'

Yürüyüşlerini Khalkedon Meydanı'nda sonlandıran kadınlar burada kısa bir açıklama yaptı.

Basın metnini okuyan Rüya Kurtuluş, Nevin Yıldırım'ın hikayesini hatırlattı. Yalvaç’ta 3 yıl boyunca tecavüze tahammül etmek zorunda bırakılan Nevin Yıldırım’ın sessizliği bir kabulleniş, bu kabullenişi de bir ilişki olarak tariflendiği için bugün Nevin'in özgürlüğünden mahrum olduğunu söyleyen Kurtuluş, “Süregiden şiddetten kurtulmak için öldürmek zorunda kaldığı gerçeğini, yani tecavüz gerçeğini görünmez kılmak için bahane edilen 3 yıllık bir sessizlik... Ve bunu cendere yerine rıza olarak niteleyen erkek yargı, medya, toplum” diye konuştu.

Yargıtay iyi hal veya haksız tahrik gibi hiçbir indirim uygulamaksızın verilen müebbet hapis cezası kararını bozduğu için Yıldırım'ın tekrar yargılanacağını ve duruşmanın da yarın saat 14.00'te Yalvaç'ta görüleceğini belirten Kurtuluş, şöyle devam etti: “Bizim hayatlarımız da cinsel tacizin-tecavüzün utancını taşıma, şiddete maruz kalmanın sorumluluğunu kendinde arama, 'hayır' diyemediğimiz ya da şiddeti engelleyemediğimiz için yine kendimize yüklenme hikâyeleriyle dolu. Ama dünyada “ben de” diyen kadınların yükselen sesi ve her birimizin direnme biçimleri kadınların susmayacağını ve susturulamayacağını da gösteriyor. Cinsel şiddetin zaman aşımı olmadığını ve unutulamadığını, buna karşı çıkmanın türlü türlü hali olduğunu ama en önemlisinin kadın dayanışması ve mücadelesini büyütmek olduğunu ortaya koyuyor.”

'İSYANIMIZI ALIP YALVAÇ'A GİDİYORUZ'

2018 yılının Nevin Yıldırım gibi şiddetin ve baskının karşısında önce susan sonra isyan eden kadınların bunun bedelini hayatlarıyla, özgürlükleriyle ödemeyecekleri bir yıl olmasını istediklerini söyleyen Kurtuluş, “2018; hiçbirimizin susmak, seyirci kalmak, başkasının istediği gibi yaşamadı diye veya biri ‘öyle sandı’ diye ölmek veya ölmemek için öldürmek zorunda kalmadığı bir yıl olsun diye, 2018; Nevin’in özgür kaldığı yıl olsun diye,

Sesimizi, dayanışmamızı, isyanımızı yanımıza alıp Yalvaç’a gidiyoruz” ifadesini kullandı.