ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Tutsak gazeteci Doğan'ın eserleri Avrupa'da sergilenecek

Tutsak gazeteci ve ressam Zehra Doğan'ın resimleri Avrupa turnesine Fransa’nın iki ayrı kentinde eşzamanlı olarak düzenlenen sergilerle Ocak ayında başlıyor.

Etkin Haber Ajansı / 01 Ocak 2018 Pazartesi, 18:11

HABER MERKEZİ- Tutsak gazeteci ve ressam Zehra Doğan'ın resimleri Avrupa turnesine Fransa’nın iki ayrı kentinde eşzamanlı olarak düzenlenen sergilerle Ocak ayında başlıyor.

Sergi kapsamında Fransa'da Editions Fage tarafından hazırlanan "Les yeux grands ouverts"/Gözleri tamamen açılmış gözleri" isimli kitap da okuyucuyla buluşacak.

Sergi ve etkinlikler ile hem Zehra Doğan şahsında, tüm siyasi tutsaklarla dayanışmak hem de Doğan'ın fırça darbeleri ile insanlık tarihine kaydettiği, Türkiye'deki hak ihlalleri ve insanlık suçları hakkında farkındalık yaratmak amaçlanıyor.

La Minoterie / A Pleine Voix ve Kedistan tarafından düzenlenecek ilk etkinlik, 5 Ocak'ta Fransa Morlaix'de düzenlenecek. Ardından üç hafta boyunca, panel, film gösterimleri, konser ve kartpostal atölyeleri programda olacak.

Kedistan tarafından organize edilen, ikinci etkinlik ise eş zamanlı olarak 12 ve 30 ocak tarihleri arasında Batı Fransa'nın Angers kentinde gerçekleşecek. Her iki etkinliklere de kent belediyeleri destek verirken, Morlaix'de Douarnenez Sinema Festivali, Angers'de ise Premier Plan Film Festivali destekçileri içinde.

Ayrıca, Fransa'nın güneyindeki Graoulhet kentinde 17 ve 26 Ocak tarihlerinde Cinema Vertigo'da düzenlenecek bir baskı sergi çerçevesinde ise Anouck Mangeat ve Noémi Aubry’nin yönetmenliğini yaptığı “Bir Başka Dağ” belgeselinin gösterimi olacak.

60'ın üzerinde orijinal eser, Mart ayında Paris'te bulunan Maison des Métallos kültür merkezinde sergilenecek.