ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Kadınlar '#BenDeNEVİN'im diyecek

Kendisine cinsel saldırıda bulunan Nurettin Gider'i özsavunma uygulayarak öldüren Nevin Yıldırım yeniden yargılanacak. "#BenDeNEVİN'in yanındayım" diyen kadınlar, dayanışma çağrısı yaptı.

Etkin Haber Ajansı / 01 Ocak 2018 Pazartesi, 15:23

HABER MERKEZİ - Kendisine cinsel saldırıda bulunan Nurettin Gider'i özsavunma uygulayarak öldüren ve verilen müebbet hapis cezası bozulan Nevin Yıldırım'ın yargılanması yeniden başlıyor. 3 Ocak Çarşamba günü Yalvaç Adliyesi'nde görülecek duruşma öncesi kadınlar, bugün saat 17.45'te "#BenDeNEVİN" hastag eylemi yapılacak, yarın Kadıköy Süreyya Operası önünde "#BenDeNEVİN'in yanındayım" diyerek bir araya gelecek.

KADINLARDAN ÇAĞRI

Nevin Yıldırım'a adalet isteyen kadınlar, şu çağrıyı yaptı: "Yalvaç'ta 3 yıl boyunca tecavüze tahammül etmek zorunda bırakılan Nevin Yıldırım'ın sessizliği bir kabulleniş, bu kabulleniş de bir ilişki olarak tariflendiği için bugün Nevin özgürlüğünden mahrum. 3 yıllık sessizliği süregiden cinsel şiddetten kurtulmak için öldürmek zorunda kaldığı gerçeğini, yani tecavüz gerçeğini görünmez kılmak için bahane edildi. Şimdi Yargıtay iyi hal veya haksız tahrik indirimi yapılmadan verilen müebbet hapis cezası kararını bozduğu için Nevin tekrar yargılanacak. 2017; bizler OHAL'in altında nefes almaya, sesimizi yükseltmeye çalışırken bir yandan tüm dünyada kadınların isyanı ve itirazının, tecavüze, tacize, şiddete başkaldırarak 'Ben de' (#MeToo) demesinin yılı oldu. 2018 de; Nevin'in özgür kaldığı, hayatlarımıza sahip çıkacak gücü ve dayanışmayı bulduğumuz yıl olsun diye…#BenDeNEVİN'in sesini duyuyorum, #BenDeNEVİN'e özgürlük diyorum, #BenDeNEVİN'in yanındayım!"