ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Yeni yılda iğneden ipliğe her şeye zam geldi

Yeni yılda iğneden ipliğe her şeye zam geldi. Elektriğe yüzde 8,8 oranında zam yapılırken, değerli kağıtlara vergilere ve köprü ve otoyollara zam yapıldı.

Etkin Haber Ajansı / 01 Ocak 2018 Pazartesi, 12:49

HABER MERKEZİ - Yine yılın ilk günlerinde rekor zamlar yürürlüğe girdi. İğneden ipliğe her şeye zam geldi.

Vergi Usul Kanunu uyarınca, Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) açıkladığı enflasyon rakamlarına göre, yeniden değerleme oranı yüzde 14,47 olarak belirlendi. Yeniden değerleme oranıyla birlikte 2018 yılında vergi, harç ve cezalarla birlikte birçok kalem ürünün fiyatı güncellendi. Trafik cezalarından cep telefonu vergilerine, ehliyetten pasaporta, elektrikten su tüketim bedellerine kadar her şey zamlandı.

ELEKTRİĞE YÜZDE 8,8 ZAM

Elektriğe bugünden itibaren yüzde 8,8 zam geldi. Daha önce de BOTAŞ, 1 Aralık'tan itibaren geçerli olmak üzere doğalgaz santrallarına sattığı doğalgazın fiyatını yüzde 8 artırmıştı.

PASAPORT HARÇLARI

2018 yılından itibaren pasaport almak isteyenler yüzde 14,47 oranı kadar daha fazla ödeme yapacak. Pasaportun geçerlilik süresine göre ödenecek olan harçlarda yeniden belirlendi. Buna göre; 6 aylık 137.50 TL, 1 senelik 201.30 TL, 3 senelik 465.50 TL, 4-10 senelik 657.40 TL oldu.

EHLİYET HARCI

Ehliyet harçlarına da zam geldi. B sınıfı ehliyet harcı 418.3 TL'den 479 TL'ye yükseltildi.

EMLAK VERGİSİ

Emlak vergisi, yeniden değerleme oranının yarısı oranında arttırıldı. Buna göre emlak vergisi, bu yıl yüzde 7,25 oranında zamlandı.

BEYANNAMELER

Gelir vergisi beyannamesi 51 TL'den 59 TL'ye, KDV beyannamesi 69 TL'den 79 TL'ye, SGK prim bildirgesi 25 TL'den 29 TL'ye yükseldi.

ÖZEL İLETİŞİM VERGİSİ

Yeniden değerleme oranıyla cep telefonundan alınan Özel İletişim Vergisi (ÖİV) 48 TL'den 55 TL'ye yükseldi.

ÇEVRE TEMİZLİK VERGİSİ

Çevre Temizlik Vergisi, her 1 metreküp su tüketimi için 28 kuruştan 32 kuruşa çıkacak. Yere çöp atanlar 232 TL, komşusunu rahatsız edecek derecede yüksek ses ve titreşime neden olanlar 968 TL ceza ödemek zorunda kalacak.

MTV ZAMLARI

Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) Kanunu'na eklenen hükümle taşıtın teslimi, ilk iktisabı ve ithalinde, hesaplanacak özel tüketim vergisi (ÖTV) hariç, KDV matrahını oluşturan değerler "taşıt değeri" olarak tanımlanacak. Otomobil, kaptıkaçtı, arazi taşıtları ve benzerlerinin vergilendirme usulü değiştirilerek, mevcut vergilendirme ölçütlerine taşıt değeri de eklenecek. Bu araçlarda MTV için uygulanacak yeniden değerleme oranı 1300 cc altı araçlar için yüzde 15, 1300 cc üstü araçlar için ise yüzde 25 olarak uygulanacak.

31 Aralık'tan önce kayıt edilen araçlar için eski sistemde vergi alınacak. 1 Ocak 2018'den itibaren trafiğe kaydedilecek araçlar için taşıt değeri dikkate alınacak.

KÖPRÜ VE OTOYOL ÜCRETLERİ

Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan, yeni yılda köprü ve otoyol ücretlerine zam yapılacağını açıkladı. Yapılacak zammın miktarı henüz belirlenmezken, zam oranının 2 Ocak dolar kuru ve enflasyon oranına göre hesaplanacağı belirtildi.