ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Orkeş Müzik Festivali ödül töreni ile sona erdi

Qamişlo'da düzenlenen Orkêş Müzik Festivali ödül töreni ile sona erdi.

Etkin Haber Ajansı / 30 Aralık 2017 Cumartesi, 20:02

QAMİŞLO- Kuzey Suriye'nin Qamişlo Kantonu'nda düzenlenen ve 38 müzik grubunun yarıştığı Orkêş Müzik Festivali gerçekleştirilen ödül töreni ile sona erdi.

Mehmet Şexo Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilen törene, TEV-DEM Yürütme Meclisi Eşbaşkanı Aldar Xalil, Cizre Bölgesi Dış İlişkiler Konseyi Eşbaşkanı Abdulkerim Ömer, Cizre Bölgesi Özerk Yönetim Eşbaşkanı Abdulkerim Saruhan, Cizre Bölgesi Savunma Konseyi Eşbaşkanı Rezzan Gülo, Şehit Aileleri Meclisi, SYPG, Rojava Özgür Basın Birliği temsilcileri ile birlikte çok sayıda kişi katıldı.

KARDEŞLİK DEVRİMİN BİR GERÇEKLİĞİ

Ödül töreninde konuşan Aldar Xalil, "Bu festival ile halkların kardeşliğinin tarihini bir kez daha gördük. Bu aynı zamanda Rojava devrimimizin bir gerçekliği, öyle bir devrim ki bütün halkların kültürlerini, sanatını yaşatmalarını sağlıyor, aynı zamanda özgür geleceğimizi garanti altına alıyor" dedi.

Xalil, şöyle devam etti: "Rojava devriminde savaş cephelerinde nasıl tarihi direnişler ortaya çıktıysa, diplomasi ve siyaset alanında nasıl ilişkiler ortaya çıktıysa, halk arasında nasıl örgütlü mücadeleyi büyüttüysek, artık kültür sanat alanımızdaki tarihimizi yaşatmak için de çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Eğer bir toprakta devrim yaşanıyor ve bu dervirimin sesi ve rengi olamıyorsak hiçbir zaman insanlıktan ve eşitlikten bahsedemeyiz."

Ödülleri Cizre Bölgesi Eşbaşkanı Abdulkerim Saruhan ile festival jurisinde yer alan Salihe Heydo, Reşit Sofi, Mihemed Ahmed Xazari, Mahmud Berazi, Rengin Yusif verdi. Birinciliğe TEV-ÇAND bünyesinde çalışmalarını sürdüren Kevana Zêrîn Kadın Müzik Grubu, ikinciliğe Qamişlo Kantonu'nda çalışmalarını sürdüren Pale Müzik Grubu, üçüncülüğe ise Ezidi halkının sesini festivale taşıyan Şangal Müzik Grubu layık görüldü.