ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Kırklar Dağı'ndaki 80 yapı 10 gün içinde yıkılacak

Sur Belediyesi, Kırklar Dağı'ndaki 80 konut için yıkım kararı verdi. İnşaat firmasına yazı gönderen belediye, kaçak ve ruhsatsız olan bu yapıların 10 iş günü içinde yıkılmasını istedi.

Etkin Haber Ajansı / 29 Aralık 2017 Cuma, 11:54

DİYARBAKIR - Sur Belediyesi'nin 2010'da ranta açtığı ve Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi'nin de onayladığı yaklaşık 251 dönüm olan Kırklar Dağı'nda yapılan 80 konut için yıkım kararı verildi.

Ranta açıldığı dönemden itibaren büyük bir tartışma ve çatışma konusu olan Kırklar Dağı'daki yapılaşmaya izin veren imar planı, "Kırklar Dağı'nın tarım arazisi niteliğinde olduğu ve tarımsal üretim amacı dışında kullanılabilmesi için Toprak Koruma Kurulu'ndan alınması gereken yasal iznin alınmadığı" gerekçesiyle Diyarbakır 1. İdare Mahkemesi'nce iptal edilmişti.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, bu kararı Danıştay'a taşıyarak temyiz etmişti. Kararın ardından harekete geçen Sur Belediyesi, Kırklar Dağı'nı yapılaşmaya açan 1/5000 ölçekli Bağıvar Bölgesi Nazım İmar Planı değişikliği kararını kaldırarak, bu alanın tarım arazisi olduğuna karar verdi.

Mezopotamya Ajansı'nda yer alan habere göre Büyükşehir Belediyesi de Sur Belediyesi'nin aldığı imar değişikliği kararını onayladı. Bu kararla birlikte Kırklar Dağı'ndaki yapılar kaçak yapı durumuna düştü. Belediye, imara açılan Kırklar Dağı'nda daha önce inşaat ruhsatı verdiği 4 bloktan oluşan 80 konutun inşaatını mühürledi. Belediye mühürlemeye gerekçe olarak ise, "inşaat alanın tarım alanı olması olarak değil, inşaat ruhsat süresinin dolmasını" gösterdi.

Kırklar Dağı'ndaki yapıların hak sahiplerine ve yüklenici firmalara tebligat gönderen belediye, ruhsat süresi dolduğunu belirttiği bu binaların yıkılacağını bildirdi.

KIRKLAR DAĞINDAKİ BÜTÜN YAPILAR YIKILACAK

Sur Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürlüğü, tarihi Kırklar Dağı'nda 6 yıl önce yapımına başlanan, daha sonra mahkeme kararı ile inşaatı durdurulan 80 konut için yıkım kararı verdi. Kırklar Dağı'nda 4 bloktan oluşan 80 dairenin inşaatını yapan Kırklar Dağı TUR.İNŞ.TAR.SAN.LTD.ŞTİ'ye dün yazı gönderen belediye, kaçak ve ruhsatsız olduğunu belirttiği bu konutların 10 iş günü içinde yıkılmasını istedi.

Belediye belirtilen sürede yıkımın yapılmaması durumunda, kendilerinin bu konutları yıkacağı uyarısında bulundu. Mahkeme kararıyla kaçak duruma düşen Kırklar Dağı'ndaki bütün yapıların da sırasıyla yıkılacağı öğrenildi.

NE OLMUŞTU

Kırklar Dağı, ismini Süryanilere ait Kırklar kilisesinden alıyor. 1915'te Ermenilerle birlikte Süryanilere yönelik saldırıların ardından yaşanan göçlerin ardından yaklaşık 251 dönümlük arazi sahipsiz kalmış taşınmazlar dönemin ağalara peşkeş çekilmişti.

Sur Belediyesi sınırları içinde kalan Kırklar Dağı'nın son sahibi olarak görünen Ramiz Diken, 20 dönüm dışındaki araziyi çeşitli kişilere sattı. Satışın ardından ise 2010 yılından itibaren yapılaşma başladı. Sur Belediyesi 2013 yılında yapılaşma için imar izni verdi. Bu izinle birlikte, kutsal mekan sayılan Kırklar Dağı'na yapılaşmayla ilgili çeşitli tartışmalar başladı.

Araziyi satın alanlar arasında DTK üyelerinin isimleri de yer alıyordu. 2014 yılında DÖKH aktivisti olan Leyla Güven, konuyu DBP Yerel Yönetimler Kadın Konferansı'nın gündemine taşımış, eleştiriler üzerine Büyükşehir Belediye Eş Başkanı Gültan Kışanak, DTK'nın komisyon kurması ve konuya müdahil olmasını istemişti.

DBP'nin adını kullanarak, kimi müteahhitlerden paralar alındığı, dönemin Sur Belediyesi Başkanı Abdullah Demirbaş'ın yapılaşmanın devamı için daireler istediği iddia edilmişti.

Tepkiler nedeniyle yapılaşma, 80 konutun yapımıyla sınırlı kalmıştı.