ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

'Kadın gazeteciler 2017 yılında hükümetin hedefindeydi'

Mezopotamya Kadın Gazeteciler Platformu'nun raporuna göre, 52 kadın gazeteci haber takibi sırasında ya da evlerine yapılan baskınla gözaltına alındı. 9 kadın gazeteci tutuklandı.

Etkin Haber Ajansı / 29 Aralık 2017 Cuma, 12:15

DİYARBAKIR- Mezopotamya Kadın Gazeteciler Platformu, 2017 yılında kadın gazetecilerin uğradığı baskılara ilişkin hazırlanan rapor açıklandı.

İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şube binasında yapılan basın toplantısında, basın ve ifade özgürlüğü hakkının OHAL ve KHK'larla ortadan kaldırılmaya çalışıldığı, bu hakkı kullanan gazeteci ve muhabirlerin gözaltı, tutuklama ve baskılarla sindirilmeye çalışıldığı 2017 yılında kadın gazetecilerin tüm bu baskıların hedefinde olduğu kaydedildi.

Kadın gazetecilerin sahada çalışırken hem kadın hem de gazeteci kimliği nedeniyle hedef olduğu, darp ve tehdit edildiği, gözaltına alındığı, tutuklandığı ya da KHK'larla işsiz bırakıldığı belirtilen raporda, 2017 yılına ait şu veriler aktarıldı:

-52 kadın gazeteci haber takibi sırasında ya da evlerine yapılan baskınla gözaltına alındı.

-9 kadın gazeteci tutuklandı.

-Aralarında Nujiyan Erhan'ın da bulunduğu 6 kadın gazeteci farklı tarihlerde haber takibi yaptıkları sırada katledildi.

-26 kadın hakkında gazeteci oldukları veya gazetecilerle dayanıştıkları için dava açıldı.

-6 kadın gazeteciye yargılandıkları davalarda 1 yıl 3 ay ile 7 yıl arasında değişen hapis cezası verildi.

-2 kadın gazetecinin sarı basın kartı iptal edildi.

-10 kadın gazeteci gözaltına alındıkları sırada ya da emniyette polisin darp ve tehdidine maruz bırakıldı.

-Kadın gazeteciler kadın haberlerinin takibi sırasında erkekler tarafından tehdit ve saldırıya maruz kaldı.

-Türkiye'nin tek kadın internet gazetesi Gazete Şûjin'in da aralarında yer aldığı 35 basın kuruluşu 2017 yılı içinde farklı tarihlerde çıkarılan KHK'larla kapatıldı.

-25 gazetecinin işine son verilirken, birçok kadın gazeteci de çalıştıkları basın kurumunda mobbinge maruz bırakıldı.

Raporda, şu değerlendirmeler yer aldı: "Faşizmin bir yaşam biçimi olarak geliştirildiği günümüzde 'tek tip' ve iç savaşı derinleştirecek uygulamalar, basın özgürlüğüne dönük saldırılar toplumun haber alma hakkının engellenmesi, gerçeklerin çarpıtılması toplum hafızasını silmeye dönük bir çabadır. Bizler bu çabanın beyhude olduğunu biliyoruz. Özgür basın topluma dönük her türlü saldırının her daim karşısında olmuştur. Bizler de özgür basın geleneğinden gelen Mezopotamya Kadın Gazeteciler Platformu olarak, tüm bu tablo karşısında hakikatin izini sürmeye, gerçekleri topluma taşımaya ve her türlü baskıya karşı toplumdaki kadınların sesi olmaya devam edeceğiz."