ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

'Kız gibi hoca istemeyen' rektörden şimdi de mobbing

Mardin Artuklu Üniversitesi'nde araştırma görevlisi Emre Özyetiş, cinsel kimliği nedeniyle nefret söylemi, hakaret ve tehditlerin ardından şimdi de mobbinge uğradı. Mimarlık Fakültesi araştırma görevlisi olan Özyetiş, alanı dışındaki Beden Eğitim ve Spor Yüksekolu'na gönderildi.

Etkin Haber Ajansı / 29 Aralık 2017 Cuma, 16:29

MARDİN- Mardin Artuklu Üniversitesi'nde araştırma görevlisi olan Emre Özyetiş, cinsel kimliğinden dolayı çeşitli baskılara maruz kalıyor.

Mardin Artuklu Üniversitesi Mimarlık Fakültesi'nde 2014 yılından beri araştırma görevlisi olarak çalışan Emre Özyetiş, Rektör Prof. Ahmet Ağırakça'nın nefret söylemleri ve hakaretlerine maruz kalmıştı. İddiaya göre Ağırakça, Özyetiş'i 26 Aralık sabahı makam odasına çağırarak, "Kız mı olmak istiyorsun sen? Mardin'de olduğunun farkında değil misin?" demiş, ardından "çık dışarı" diye bağırmıştı.

GAZETECİYE DE TEHDİT

Ağırakça konuyu sormak üzere telefonla ulaşan Journo'dan Zeynep Yüncüler'i de tehdit etmişti. Yüncüler, dün yayımlanan haberinde tehdidi şöyle anlattı: "Telefonla ulaştığımız Rektör Ağırakça ise konuyu gündeme taşımamız hâlinde Journo'ya dava açacağını öne sürerek: 'Bu adam terbiyesizdir ve aşağılıktır. Okulda çocuklara terbiyesiz şeyler konuşuyor. Ben okulumda erkek olup da kız gibi davranan hoca istemem. Bu haberi yaparsanız siz de bedel öderseniz, dava açarım. Hiç uğraşmayın. Sizin de başınız derde girer' dedi."

BUGÜN DE SÜRGÜN

Emre Özyetiş, bugün ise Beden Eğitim ve Spor Meslek Yüksekokulu'na sürgün edildi.

ETHA'ya açıklama yapan Emre Özyetiş, bugün rektörlükten gelen kararla bir yıl boyunca Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu Müdürlüğü'nde görevlendirildiğini söyledi.

Rektörün odasında yaşadığı anlar için "Ne olup bittiğini anlayamadım" diyen Özyetiş, derslerde mimarlık mesleğini anlatırken toplumsal cinsiyet, cinsel kimliğe dair de değerlendirmeler yaptığını, bunun araştırma konusu olduğunu, yanı sıra “Cosmos”, “Masumiyet” gibi filmleri izlettiklerini belirterek, "Buradaki söylemleri alıp kendince derste kadın olmak istiyorum beyanatında bulunduğum fikrine kapılıyor. Ben kimseyi taciz etmeden, hakaret etmeden böyle beyanda da bulunabilirim ama bu doğru değil. Hoşuna gitmeyen ifadeler üzerinden böyle bir saldırıyı gerçekleştirdi" diye konuştu.

UZMANLIK ALANI DIŞINDA BİR GÖREVLENDİRME: MOBBİNG

Özyetiş, makam odasındaki o görüşmenin ardından rektörün bir arkadaşını arayarak, "Emre denen serseri ile bu filmleri beraber mi gösteriyorsunuz? Kadın olacağım diyormuş, doğru mu? Emre gibi birisiyle sen nasıl derse girersin?" gibi ifadeler kullandığını aktardı. Arkadaşının rektöre tepki gösterdiğini belirten Özyetiş, bugün ise eline ulaşan bir tebligat ile mobbinge maruz kaldığını kaydetti.

Rektörlükten gelen tebligata göre, bir yıl boyunca Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu Müdürlüğü'nde görevlendirilen Özyetiş, şunları söyledi: "Bu aleni bir şekilde mobbing, bir nevi sürgün. Ben Mimarlık Fakültesi'nde ders veriyorum. Uzmanlık alanım olmayan, yetkinlik alanım dışında, araştırma alanım dışında bir bölümde görevlendirildim. Yasadaki mobbing tarifine çok yakın. Cinsel kimliğine yönelik, yaşam tarzım ve fikirlerim üzerinden doğrudan hedef alındım. Benim gibi -farklı konularda olsa da- birçok kişi var, bu tarz hak ihlallerine uğrayan, sürgün edilen birçok kişi var."

Özyetiş, rektör hakkında "nefret söylemi, hakaret ve tehdit" suçlamasıyla suç duyurusunda bulunduğunu, kararın iptali için de dava açacağını sözlerine ekledi.