ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Bütün halklar kendi renkleri ile festivalde

Kuzey Suriye'nin Qamişlo Kantonu'nda gerçekleştirilen 1. Orkêş Halk Müziği Festivali devam ediyor. Minbic Müzik Grubu'ndan Türkmen sanatçı Durmuş Mustafa, "Kürt, Türkmen, Arap ve Ermeni halkları olarak ezgilerimizle kardeşliği yaşatacağız" dedi.

Etkin Haber Ajansı / 28 Aralık 2017 Perşembe, 11:54

QAMİŞLO (Welat Deniz)- Qamişlo'da bulunan Mihemed Şexo Kültür ve Sanat Merkezi'nde düzenlenen 1. Orkêş Halk Müziği Festivali devam ediyor. Festivale Kuzey Suriye'den Kürt, Arap ve Süryani 38 müzik grubu katılıyor.

Festivalin 4. gününde sahneye çıkan Demokratik Kültür Sanat Hareketi'ne bağlı Kevana Zêrîn Kadın Müzik Grubu ilgiyle karşılanırken, Minbic Müzik Grubu Türkmence, Arapça ve Kürtçe ezgiler seslendirdi. Grubun solistlerinden Türkmen sanatçı Durmuş Mustafa, ETHA'ya yaptığı konuşmada, "Minbic'te halklar olarak bir arada yaşıyoruz. Arap, Türkmen, Kürt, Ermeni tüm halklar kardeş. Biz bu festivale renklerimizle katılarak bu kardeşliği göstermek istedik" dedi.

'UNUTTURULMAK İSTENEN EZGİLERİMİZİ SESLENDİRİYORUZ'

Türkmen kültürünü halklara tanıtmak istediğini dile getiren Mustafa, ekledi: "Unutturulmak istenen ezgilerimizi seslendirdiğimiz için çok mutluyuz."

Tüm halkların kardeşçe yaşayabileceğini Minbic'te herkese gösterdiklerini ifade eden Mustafa, şöyle devam etti: "Bizde önce insan ve insanlık var. Hiçbir halkı kendi renginden ve dilinden kaynaklı dışlamıyoruz. Bizde insanlığa sevgi var. Kürt, Türkmen, Arap ve Ermeni halklar olarak ezgilerimizle tarihi yaşatacağız."

MÜZİK HALKLARI BİR ARAYA GETİRİYOR

Minbic Müzik Grubu üyelerinden Arap sanatçı Xalil Mihemed, "Gerçekleştirilen bu festival bütün halklar açısından büyük bir öneme sahip. Türkmen, Kürt, Arap, Süryani, Ermeni ve diğer halklar ile birlikte kendi dilimizde seslendirdiğimiz ezgiler ile festivale renk katıyoruz. Festivale katılan herkesin bizi beğenerek izlediğini gördük ve bundan kaynaklı çok mutluyuz" dedi.

IŞİD'in ve çetelerin işgali altındayken müzik yapamadıklarını, Minbic'in özgürleştirilmesi ile birlikte gruplarını kurarak çalışmalara başladıklarını ifade eden Xalil Mihemed, "Festivali izlemeye gelen halkımızdan gördüğümüz ilgi bizi oldukça mutlu etti. Minbic'te yaşayan kültürleri ezgilerimizle halka anlatmaya çalışıyoruz" dedi.

Kürt sannatçı Mihemed Eli ise "40 yıldır Minbic'te yaşıyorum böyle bir festivali daha önce hiç görmedim. Bugün bölgemizde yaşayan dillerden şarkılar söyledik. Burada bir araya gelen halkları gördükçe bu devrim için herkesin elinden geleni yapması gerektiğini daha iyi anladık. Bizler şarkılarımızla halkların kardeşliğini gösteriyoruz. Bazı tarihte kalmış şarkıları gün yüzüne çıkartıyoruz" dedi.

23 Aralık'ta başlayan Orkêş Festivali, 31 Aralık'a kadar devam edecek.