ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

HDP Meclis'in olağanüstü toplanması çağrısı yaptı

OHAL kapsamında dün yayımlanan iki KHK'nın ardından HDP Grup Başkanvekilleri Filiz Kerestecioğlu ve Ahmet Yıldırım, Meclis'in acil toplanması çağrısı yaptı.

Etkin Haber Ajansı / 25 Aralık 2017 Pazartesi, 09:16

ANKARA - HDP Grup Başkanvekilleri Filiz Kerestecioğlu ve Ahmet Yıldırım, dün yayımlanan 695 ve 696 sayılı KHK'lara ilişkin Meclis'i acil toplantıya çağırdı.

Konuya ilişkin yapılan açıklamada, "695 ve 696 no'lu KHK'ler ile yine işten ihraçlar, STÖ'lerin kapatılması, cezaevlerinde tek tip kıyafet uygulaması, iktidar yandaşı paramiliter güç olan suç örgütlerine cesaret/destek verilerek cezasızlığın sağlanması ve taşeron düzenlemesinin Meclis'ten kaçırılması hedeflenmiştir" denildi.

Açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi:
"Bu faşizan ve tekçi uygulamaların amacı, anayasal düzeni ortadan kaldırmak, Parlamento'yu devre dışı bırakmak ve ülkeyi OHAL rejiminde KHK'lerle yönetmektir.

Yurttaşlarımızın bekleyen yüzlerce sorunu ortada dururken, TBMM'nin bir an önce tatile sokulması için gösterilen gayretlerin nedeni son KHK'lerle çok net olarak ortaya çıkmıştır.

Meclis etkisiz bir organ olarak tamamen devre dışı bırakılarak ve tepkiler görünmez kılınarak yeni sistem inşasının şahikasına varılmakta, yurttaşların can güvenliği hiçe sayılarak sadece ve sadece iktidarın bekası hedeflenmektedir.

Her yönden batağa saplanmış olan ve yolun sonunu gören iktidar, demokratik muhalefeti, halkın ve emekçilerin ekonomik gidişata itirazlarını, grevleri, direnişleri bu yolla engelleyebileceğini sanmaktadır.

TBMM'de görüşülmeden asla hayata geçirilmemesi gereken ve toplumsal yaşamın her alanını yeni baskı çemberlerine hapsetmeyi hedefleyen bu uygulamalara karşı, HDP Meclis Grubu olarak TBMM'yi acil olarak olağanüstü toplantıya çağırıyoruz."