ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Zile'de HES protestosuna Valilik engeli

Tokat'ın Zile ilçesindeki HES inşaatını protesto için İstanbul'dan gelen Tokat-Yozgat Güçbirliği Platformu üyeleri eylem yasağı gerekçe gösterilerek ilçeye alınmadı.

Etkin Haber Ajansı / 24 Aralık 2017 Pazar, 15:09

TOKAT - Zile ilçesinden geçen Çekerek Irmağı üzerine özel bir firma tarafından yapılan HES inşaatını protesto etmek isteyen gruba jandarma izin vermedi. İstanbul'dan otobüsler ile gelenler Tokat -Yozgat il sınırında jandarma tarafından durduruldu.

Tokat Valiliği tarafından Zile ilçesinde gösteri yürüyüş ve benzeri etkinliklerin 17 gün süreyle yasaklanması gerekçe gösterilerek çevreciler ilçeye alınmadı. Jandarma ve çevik kuvvet polisleri tarafından Tokat-Yozgat Karayolu bir süre trafiğe kapatıldı. Basın açıklaması yapmak isteyen çevreciler ile görüşen Tokat İl Jandarma Komutan Yardımcısı Yarbay Birol Çavuşoğlu, alınan karar nedeniyle ilçede basın açıklaması yapamayacaklarını iletti. Bunun üzerine çevreciler Tokat-Yozgat il sınırında bulunan boş alanda basın açıklaması yaptı. "HES'lere geçit vermeyeceğiz" pankartı açan çevreciler "Bu daha başlangıç, mücadeleye devam" sloganı attı.

Tokat- Yozgat Güçbirliği Platformu adına basın açıklamasını okuyan Hüseyin Çelik, "Tokat -Yozgat Güçbirliği Platformu ve bölge köylüleri HES'lere ve kamulaştırma işlemlerine karşı onlarca dava açmıştır. Devam eden davalarda yürütmeyi durdurma kararları verilmesine rağmen HES şirketi siyasi iktidarın ve kolluk güçlerinin de tam desteğini alarak ırmağımıza, tarlalarımıza, yaşam alanlarımıza telafisi mümkün olamayacak derecede zarar vermiştir. Ancak bizleri hiçbiri sindiremeyecektir" dedi.

Okunan basın açıklamasının ardından çevreciler halay çekerek HES projesini protesto etti.