ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Kemalbay: Tek tip direniş demektir, başkaldırı demektir

Partisinin Ağrı İl Kongresi'nde konuşan HDP Eş Genel Başkanı Serpil Kemalbay, "Tek tip demek katliam demektir. AKP-Saray rejimi bu politikalarında ne kadar ısrar ederse biz de o kadar direneceğiz. Bu iktidarı tarihin çöplüğüne göndereceğiz" diye belirtti.

Etkin Haber Ajansı / 24 Aralık 2017 Pazar, 14:54

AĞRI - HDP Eş Genel Başkanı Serpil Kemalbay, partisinin Ağrı İl Kongresi'ne katıldı. Kemalbay kongrede yaptığı konuşmada gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Kemalbay, "Türkiye halkları son 2 buçuk yıldır barış, demokrasi ve emek mücadelesinde ağır bedeller ödüyor. Türkiye'nin kadim sorunlarını çözmek için hayatlarını ortaya koyan insanlar barış ve demokrasi için bir proje ortaya koymuştu. 100 yıllık tıkanıklık, sindirme, tekçi politikalar karşısında halkların emeğinin karşılığını alabileceğini 7 Haziran'da ete kemiğe büründürdük. İşte bugün karşı karşıya kaldığımız saldırılar, katliamlar halkların bu tercihine karşıdır" dedi.

ÖZGÜRLÜK, EŞİTLİK VE BARIŞ İSTEDİĞİMİZ İÇİN SALDIRIYORLAR

Devletin kendilerine yönelttiği saldırıların esas sebebinin özgürlüğü, eşitliği, barışı, emeğin hakkını, kadınların her alanda var olmasını istemelerinden kaynaklandığını ifade eden Kemalbay, "Kürt halkının kendi kendini yönetmesini istememizdir, ortak bir vatanda yaşamak istememizdir. Egemen iktidarsa 'biz tekçiliğe devam edeceğiz' diyor. Tek tek sayıyor. Bizlerse 'gökkuşağı gibiyiz' dedik. Her kimlikten, her renkten insanlar yaşıyor bu vatanda. Halkımıza tekrar tekçiliği dayatmak zulmü dayatmaktır" diye konuştu.

ERDOĞAN İKİNCİ İSRAİL OLMAK İÇİN AND İÇMİŞ GÖRÜNÜYOR

Bitlis'te Garzan Mezarlığının devlet tarafından yıkılması ve cenazelerin başka bir yere taşınmasını "İsrail zihniyetinden hiçbir farkı yoktur" diyerek tepki gösterdi. Kemalbay, "İsrail'in Filistin halkına uyguladığı hangi zulüm vardır ki Türkiye devletinin iktidarları bizim halklarımıza uygulamasın. Bugün Türkiye, bugün Erdoğan ikinci bir İsrail olmaya ant içmiş görünüyor. SİHA'larıyla, savaş yatırımlarıyla, İsrail'in Filistin halkına yaptıklarını Kürt halkına yapmak için elinden geleni ardına koymuyor" dedi.

2018 BÜTÇESİ SAVAŞ BÜTÇESİDİR

"İşte bu yüzden bu bütçe savaş bütçesidir" Kemalbay, 2018 yılı bütçesinin halka tank top olarak geri döndüğünü söyledi. Kemalbay konuşmasının devamında şunları söyledi: "Oysa sağlık olarak, eğitim olarak, kalkınma olarak gitmesi lazım. Ama bir avuç egemenin çıkarları korunacak diye bizim vergilerimizden elde edilen bütçe savaş bütçesi, zulüm bütçesi olarak geçti."

CEMİLE'NİN CENAZESİ İSRAİL'DE DEĞİL ŞIRNAK'TA BUZDOLABINDA SAKLANDI

"Ey Erdoğan, dünya lideriymişsin gibi algı operasyonu yapma" diyen Kemalbay, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Herkes seni biliyor. Filistin halkının derdi seni zerre kadar ilgilendirmiyor. İlgilendirseydi İsrail'le bu kadar ekonomik ilişki kurar mıydın? Mavi Marmara'da Kudüs ve Ankara arasında anlaşma imzalar mıydın? Bugüne kadar Filistin halkının yaşamına değen hangi adımı attın? Hangi ablukayı kaldırdın Filistin'de? Ablukayı kırmak yerine burada yeni ablukalar kurdun. Şırnak'ta Taybet Ana'nın cenazesi 7 gün sokakta kaldı, Cemile buzdolabında saklandı, Seyda evinin mutfağında vuruldu. Bunlar İsrail'de olmadı, Şırnak'ta oldu.

Medyayı eline aldı diye halklarımızı kandırabileceğini sanıyor. Ama bu halkın karnı böyle yalanlara tok. Ağrı halkı barış için bedenini ortaya koyan bir halk. Diyadin'de askerle gerilla arasına girdi, 'yeter artık bu savaş, barış olsun' diye direndi. Bu halk özgür, onurlu ve barış içinde yaşamak istiyor. Fakat AKP-Erdoğan iktidarı bugüne kadar Kürt halkına dayatılan imha politikalarını bir kez daha siyasal İslam sosuyla bulayarak, kendisine 15 yıl önce verilen kredileri harcayarak Ergenekoncuların sopası olarak ortaya koydu."

'YENİ BİR KOBANE İSTEMİYORUZ' DEMEK 'IŞİD GELSİN VE TEKRAR KAFA KESSİN' DEMEK

Meksika'dakilere, Amerika kıtasındakilere 'duvar örmeyin' diyenler Kürdistan'da duvar ördüğünü, Efrîn'e her gün savaş ilan ettiğini söyleyen Kemalbay, "Neymiş, yeni bir Kobanê istemiyorlarmış. Kobanê demek IŞİD'e karşı mücadele demek. 'Yeni bir Kobanê istemiyoruz' demek 'IŞİD gelsin ve tekrar kafa kessin, kadınları sokaklarda satsın, katliamlar yapsın' demektir" diye belirtti. Oysa Efrîn IŞİD'in gidemediği, 500 bini aşkın insanın barış içinde yaşadığı bir yer olduğuna dikkat çeken Kemalbay, "Efrîn'de barış var, gelecek umudu var. Sen Efrîn'e saldırarak bu barış umudunu yok etmek istiyorsun. Ama yağma yok; barış da olacak, kardeşlik de olacak. Yeni bir yaşam Rojava'da olduğu gibi bu topraklarda da hayat bulacak" diye konuştu.

BİZİ ÇÖKTÜRMEYE ÇALIŞANLAR KENDİLERİ ÇÖKTÜLER

HDP tasfiye edilmeye çalıştıklarını vurgulayan Kemalbay, "Siyasi temsilcilerimiz bugün rehine durumunda. Eş Genel Başkanlarımız, milletvekillerimiz, belediye eş başkanlarımız, tüm partililerimiz rehine. Ama amaçlarına ulaşamadılar. Çöktürmek için çabaladıkları Kürt halkının dimdik ayakta durduğunu görüyorlar. Bizi çöktürmek için yola çıkanlar kendileri çöktüler, çökecekler" dedi.

KENDİ KENDİNE KARŞI POLİTİKA YAPAN BİR İKTİDAR İLE KARŞI KARŞIYAYIZ

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın Hakkari ve Şırnak'ta "yaylalara yasakları kaldırıyorum" şeklinde konuştuğunu söyleyen Kemalbay, "Yahu bu yasakları kim koydu? Kendi kendine karşı politika yapan bir iktidarla karşı karşıyayız. Şırnak'ta salona doldurduğu polis askere diyor ki 'biz yüzde 28 oy aldık', salon alkışlıyor. Sonra diyor ki 'alkışlamayın yanlış anlaşıldı.' Sen bu kadar katliam yaptığın bir kentte daha ne bekliyorsun?" diye kaydetti.

TEK TİP DİRENİŞ VE BAŞKALDIRI DEMEKTİR

Bugün yayımlanan kararname ile uygulanmak istenen 'tek tip kıyafet' uygulamasına da değinen Kemalbay, "Tıpkı cezaevinde direnen yoldaşlarımız gibi bizler de siyasi iddialarımızdan vazgeçmedik. Hiçbir baskı bizi iddialarımızdan vazgeçiremez. AKP-Erdoğan rejimi statükocu güçlere yaranmak için saldırıları artıracaklarını gösteriyor. Yeni KHK ile cezaevlerinde tek tipi dayatmak istiyorlar. Tek tip direniş demektir, başkaldırı demektir. 80'lerde 90'larda siyasi tutsaklara tek tip giydirirken karşılaştığınız direncin fazlasıyla karşılaşacaksınız. Tek tip demek katliam demektir. AKP-Saray rejimi bu politikalarında ne kadar ısrar ederse biz de o kadar direneceğiz. Bu iktidarı tarihin çöplüğüne göndereceğiz" diye belirtti.