ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Ekoloji Almanağı'nın tanıtımı yapıldı

Ekoloji Almanağı'nın tanıtımında konuşan yazar Cemil Aksu ve Ramazan Korkut, almanağın devamının hareket içinde yer alan ekoloji örgütlerinin hazırlamasını istedi.

Etkin Haber Ajansı / 23 Aralık 2017 Cumartesi, 19:59

İSTANBUL- Yeni İnsan Yayınevi'nden çıkan Ekoloji Almanağı 2005-2016 okurlarıyla buluştu.

Yaşam hakkı savunucusu Cemil Aksu ve Ramazan Korkut'un 12 yıllık Türkiye'yi sarsan ekoloji direnişinin tarihini yazdığı almanağın tanıtımı çok sayıda yaşam alanı savucularının katılımıyla Kadıköy'de bulunan Barış Manço Kültür Merkezi'nde yapıldı.

Yazar Korkut'un hazır bulunduğu etkinlikte, Aksu skype üzerinden bağlantı yaptı.

Yazar Cemil Aksu, almanağı asıl olarak ekoloji mücadelesi yürüten çevre örgütlerinin hazırlaması gerektiğini kaydetti. Medyaki yansımasılarıyla almanağı oluşturabildiklerini söyleyen Aksu, "Almanak şu haliyle ekoloji hareketine katkı sağlayabilir. Ancak medyada fikrimiz ve eylemimiz hala çok eksik yansıyor" dedi. Ekoloji mücadelesinin derinleşen son 12 yılını aktardıklarını belirten Aksu, çevre mücadelesinin süreceğini vurguladı.

Ramazan Korkut ise almanak hazırlanana kadar birçok çevre örgütünün çalışmalarıyla ortak bir emek olarak çıkardıklarını belirtti. Ekoloji hareketi ile Karadeniz'de tanıştığını belirten Korkut, Cerattepe direnişini hatırlattı. Korkut, "Almanağı Cemil abi ve arkadaşları ile birlikte çıkardık, ancak devamını çevre örgütlerinin getirmesi gerekiyor" dedi.

Yeni İnsan Yayınevi'nden Akif Pamuk da kısa bir konuşma yaptı. Pamuk, "Buradaki temel duruşumuz yatay bir yapı içinde ekoloji mücadelesini görünür kılmak. Almanak çok değerli bu emeği hafızamızda tuttuğu için çok önemli" diye konuştu. Pamuk, Aksu ve Korkut'un çağrılarına kulak vererek almanağın muhakkak devamının getirilmesini istedi.