ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

'Ekoloji Almanağı'nın ışığı ile doğanın direnişi hafızalarda kalsın'

Türkiye'deki çevre hareketinin son 11 yılı bir almanakta toplandı. Almanağın yazarlarından Cemil Aksu'ya göre, almanak sadece bir hafıza çalışması değil aynı zamanda ekoloji mücadelesinin kazanımlarını ve kayıplarını da kayıt altına aldı.

Etkin Haber Ajansı / 21 Aralık 2017 Perşembe, 09:42

İSTANBUL (Pınar Gayıp)- Yaşam hakkı savunucusu Cemil Aksu ve Ramazan Korkut, "ekoloji mücadelesine bir damlacık katkı" diyerek hazırladıkları Ekoloji Almanağı'nı Cumartesi günü doğaseverlerle buluşturacak. Almanak, 2005-2016 yılları arasındaki çevre ve ekoloji hareketlerini kapsıyor.

Çevre hareketi özellikle son 12 yılda toplumsal muhalefetin temel gündemlerinden biri oldu. AKP/Saray iktidarının doğaya, yaşama ve hayvan haklarına saldırı projeleri sürerken hazırlanan almanağın çevre savunucularına ışık tutması bekleniyor.

ETHA'ya konuşan Ekoloji Almanağı'nın yazarlarından Cemil Aksu, 2005'den sonra HES'ler için yasal düzenlemeler çıktığını ve böylece özellikle Karadeniz'de neredeyse her vadiye birkaç tane HES kurulduğunu hatırlattı. Bu nedenle almanağı 2005'den itibaren başlattıklarını dile getiren Aksu, "2005'den bu zamana Türkiye'de çevre olayları aslında epey yaygınlık ve süreklilik gösterdi" dedi.

EKOLOJİ MÜCADELESİNİN KAYIPLARI VE KAZANIMLARI KAYIT ALTINDA

Türkiye'nin sürekli değişkenlik gösteren gündemi içinde çevre hareketinin esaslı bir yer edindiğinin altını çizen Aksu, almanağı hazırlarken ekoloji hareketlerinin neredeyse Gezi direnişi kadar yaygınlaştığını gördüklerini belirtti. "Bütün bu direnişlerin, eylemlerin, mücadelenin yani olan bitenin hafızalarda yitip gitmesini, unutulmasını ya da dağınık kalmasını istemedik, derli toplu bir şeyler hazırlamak istedik" diyen Aksu, ekoloji mücadelesinin kazanımlarını ve kayıplarını kayıt altına almış olduklarını söyledi.

Bu bilgelerin tek bir elde toplanmasında en önemli özelliğin meraklı araştırmacılara, aktivistlere erişilebilir bir kaynak olduğunu dile getiren Aksu, şöyle devam etti: "Bazen hareket kesintiye uğrayabiliyor. O dönemin bilgileri de orada kalabiliyor, genelleşemiyor. Biz de ne oldu ne bitti, bir tablo çıkaralım, birikimimizi görelim istedik. Birikimimiz unutulmasın diye, eylem çeşitliliği açısından bir hafıza olsun diye hazırladık."

'EKOLOJİ MÜCADELESİ HALA YENİ'

Türkiye'de ekoloji mücadelesinin hala yeni sayıldığını söyleyen Aksu, 90'lı yıllardan beri Gökova'da, Akkuyu'da, Bergama'da, Cerrattepe'de tek tek eylemlere bakıldığında 25 yılı bulan bir geçmişi olduğunu ancak ortak ekoloji fikriyatı, ortak merkezi yapı ya da merkezi ağ tarzı bir örgütlenme açısından ekoloji hareketinin çok geride olduğunu dile getirdi. Hareketin birbirini tanıması, görmesi, öğrenmesi açısından da almanağın bir nebze işe yarayacağını düşündüklerini belirten Aksu, 23 Aralık Cumartesi günü saat 18.00'da Ekoloji Almanağı'nın tanıtımını yapacakları bilgisini verdi. Aksu, Barış Manço Kültür Merkezi'nde yapılacak tanıtıma tüm ekolojistleri davet etti.