ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

OECD: En uzun çalışma saatleri Türkiye'de

OECD verilerine göre; Türkiye en uzun çalışma saatleri arasında yer alıyor. Haftalık 50 saat ve üzerinde çalışanların oranı Türkiye'de yüzde 43'ün üzerinde.

Etkin Haber Ajansı / 21 Aralık 2017 Perşembe, 10:27

HABER MERKEZİ - Asgari ücretin düşüklüğü, sendikal örgütlenme önündeki engeller, grev yasakları ve taşeron çalışma sistemi nedeniyle Türkiye, Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) ülkeleri arasında en uzun çalışma saatleri olan ülkeler arasında yer alıyor.

OECD verilerine göre; Türkiye, mesainin en uzun olduğu ülkeler sıralamasında ilk sırada yer alıyor. Örgüt tarafından hazırlanan rapora göre haftalık 50 saat ve üzerinde çalışanların oranı yüzde 43'ün üzerinde.

"İş-yaşam" dengesinde Türkiye'den sonra en kötü performans gösteren ülkeler ise yüzde 28,8 ile Meksika, yüzde 27,1 ile Güney Kore. Yıllık olarak bakıldığında OECD, ortalama çalışma süresinin bin 765 saat olarak belirlenmesine rağmen Türkiye'de toplam çalışma süresi bin 855 saat. Türkiye'de haftalık yasal çalışma süresi 45 saat ancak her çalışan ortalama 4 saat fazla çalışıyor.

Patron, çalışma süresini haftanın çalışılan günlerine farklı şekilde bölebiliyor. Sürelerin eşit olması gerekmiyor. Örneğin patron, işçiden onay aldıysa pazartesi günü dokuz saat, salı günü yedi saat, çarşamba günü 10 saat süreyle işçiyi çalıştırabiliyor. Buradaki tek sınır, günlük çalışma süresinin 11 saati geçmemesi. Üstelik yemek ve çay molaları ise çalışma süresinden sayılmıyor.