ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

HDP'li Yıldırım: Baskılara rağmen coşkumuzu hazmedemediğinizi açıkça söyleyin

HDP'ye yönelik İzmir ve İstanbul'daki polis saldırılarına tepki gösteren HDP Grup Başkanvekili Ahmet Yıldırım, "Açıkça çıkın deyin ki 'iki yıldır amacımıza ulaşamadık, hazmedemiyoruz'. Korsanvari bir şekilde bir parti binasının kapısının kırılarak içeri girilmesinin hukukla, yargıyla bir ilgisi yok" dedi.

Etkin Haber Ajansı / 19 Aralık 2017 Salı, 20:19

ANKARA - HDP Grup Başkanvekili Ahmet Yıldırım, Meclis'te devam eden bütçe görüşmelerinde bugün HDP'ye yönelik İzmir ve İstanbul'da yapılan polis saldırıları ile 9 gündür devam eden Manisa davasını gündeme taşıdı.

İzmir'de bu sabah 55 kişinin gözaltına alındığını hatırlatan Ahmet Yıldırım, AKP medyasının 'PKK-KCK operasyonu' diye servis etmesine tepki gösterdi. Yıldırım şöyle konuştu:

"Bugün sabah, İzmir'de farklı parti teşkilatlarımıza üye ve yöneticilerden 55 kişinin gözaltına alınmasıyla ve utanmazca bunun medyaya, sözüm ona "PKK-KCK operasyonu" diye servis edilmesiyle uyandık. Bu, siyasi soykırım operasyonlarının partimiz üzerinde iki yıldan beri süregelen zincirinin yeni bir halkasıdır, bunu da şiddetle kınıyoruz. Düşünün, İzmir'de, sözüm ona, bunlardan biri canlı bomba aranmış. Ama size canlı bombayı söyleyeyim; anne, baba ve bunun yanı sıra yürüme engelli bir çocuk alınıyor. Şimdi, bu mudur canlı bomba? Bu mudur PKK-KCK'ye dönük operasyonlar? Yaşlı anne, baba ve engelli çocuk, aynı aileden 3 kişi…"

'HAZMEDEMEDİĞİNİZİ AÇIKÇA SÖYLEYİN'

Kadıköy İlçe Binası'nın da polis tarafından talan edilmesini de kınayan Yıldırım, bütün baskı ve şiddet dalgasına rağmen HDP'nin genel kongreye hazırlanmasının hazmedilemediğini belirtti. Yıldırım şöyle devam etti:

"Açıkça çıkın deyin ki, 'Kongreler sürecinde bütün baskılarımıza şiddet dalgalarımıza rağmen HDP il, ilçe kongrelerini yaparak coşkulu bir şekilde genel kurultayına doğru gidiyor. Bunu hazmedemiyoruz çünkü iki yıllık bütün kirli politikalarımıza rağmen amacımıza ulaşamadık.' Aynı şekilde, bakın, bir parti binasında arama kararı almak başka bir şeydir, onun ilçe başkanını avukatların denetiminde çağırmak başka bir şeydir. Korsanvari bir şekilde bir parti binasının kapısının kırılarak içeri girilmesinin hukukla, yargıyla bir ilgisi yok. Bugün Kadıköy İlçe Başkanlığımızda, bina resmen haydutça, korsanca kapısı kırılarak kimseye haber verilmeden içeri giriliyor. Orada anahtar olduğu, "Bekleyin, kapıyı açalım" dendiği halde. Siyasi iktidarın partimize dönük bu siyasi soykırım operasyonunu da şiddetle kınıyorum."

ANADİLDE SAVUNMA ENGELLENİYOR

Yıldırım, 9 gündür devam eden Manisa davasını da gündeme getirdi. Davada anadilde savunma yapmak isteyen HDP'lilerin 'bu örgüt propagandasına girer' denilerek engellenmesine tepki gösteren Yıldırım, "Ya, bu ne perhiz, bu ne lahana turşusu? İleri demokrasi diye 'Ana dilde savunma hakkı verdik' diyeceksiniz, kalkıp bunları bir de bu ülkeye 21'inci yüzyılda yaşatma utancını yaşatacaksınız" diye konuştu.