ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

DTK Ezidilerin bayramını kutladı

DTK, "Êzî bayramı vesilesi ile bir kez daha Êzîdi toplumuna karşı uygulanan soykırım uygulamalarını kınıyor, tüm Êzîdi halkımızın Êzî bayramını kutluyoruz" dedi.

Etkin Haber Ajansı / 18 Aralık 2017 Pazartesi, 11:20

DİYARBAKIR - Demokratik Toplum Kongresi (DTK), Ezidi toplumunun bayramını yayınladığı açıklamayla kutladı.

DTK açıklamasında "Tarihleri boyunca büyük acılar, sürgünler, göçler ve katliamlar yaşayan ve büyük bir yaşam mücadelesi veren Êzîdi halkımız, büyük bir çoğunluğu kendi ana yurtlarından uzakta ve büyük bir vatan hasreti içerisinde Êzî bayramlarını büyük bir coşku ile kutlamaktadırlar" dedi.

IŞİD çetelerinin 3 Ağustos 2014 tarihinde Şengal'e gerçekleştirdiği saldırıda gerçekleştirdiği katliam nedeniyle Rojava, Türkiye ve Avrupa’nın değişik ülkelerine göç etmek zorunda kalan Êzîdi halkının bayram kutlamalarının anlamlı olduğunu belirten DTK, "Şengal’de IŞİD çetelerine karşı büyük bir direniş ve mücadele ortaya koyarak, IŞİD güruhunu vatanından çıkartan, bir daha katliamlara, vatanından göçe maruz kalmamak, kendi geleceğini bizzat kendi özgücü ile güvence altına almak için gerçekleştirdiği askeri, siyasi, sosyal, yönetimsel vb. kurumlaşmalarıyla Êzî bayramı daha büyük bir coşku ile kutlanmaktadır" dedi.