ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Sarıyazma yeniden isyanda

Loç Vadisi'nde yapılmak istenen HES'e asla izin vermeyeceklerini vurgulayan Sarıyazmalılar, "Biz Loç Vadimiz için can vermeye hazırız almak isteyen varsa buyursun gelsin" dedi.

Etkin Haber Ajansı / 17 Aralık 2017 Pazar, 15:28

İSTANBUL - Loç Vadisi birkez daha HES tehdidi altında. Or-Ya Enerji OHAL'i fırsat bilerek yeniden ÇED için başvuruda bulundu. Loç Vadisi Platformu'nun çağrısıyla biraraya gelen yaşam hakkı savunucuları, Loç Vadisi için dayanışma çağrısı yaptı.

Beşiktaş'ta bulunan Kartal heykeli önünde biraraya gelen doğaseverler "Sarıyazma isyanda, isyana devam" yazılı pankart açtı, "Sarıyazma isyanda" dövizleri taşıdı. Başlarına sarı yazma takan eylemciler, "Cide HES gidecek huzur gelecek" sloganına attı.

HDP Grup Başkanvekili ve İstanbul Milletvekili Filiz Kerestecioğlu'nun da katıldığı eylemde basın metnini okuyan Erdinç Ay, Cide HES ve Orya Enerji'ye karşı yürüttükleri hukuksal ve sosyal mücadelenin 2009 yılında başladığını hatırlattı. 2010 yılında Kastamonu İdare Mahkemesi'nin yürütmeyi durdurma kararı verdiğini söyleyen Ay, "Loç halkının bunca emeğine ve vadisine sahip çıkmasına rağmen Orya Enerji 2008-7 tebliği diye bir icat daha çıkardı. Bu tebliği gerekçe göstererek Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na Cide HES için 2016 yılı sonunda yine başvurdu. 2017 Şubat ayında ÇED dosyasının bakanlığa sundu" dedi.

'BUNDAN SONRA 'PADİŞAHIM ÇOK YAŞA MI DİYECEĞİZ?'

Kastamonu İdare Mahkemesi'nin ve Danıştay'ın mahkeme kararları bu ülkede uygulanmayacaksa o halde Kastamonu İdare Mahkemesi'nin ve Danıştay'ın kapanması gerektiğini vurgulayan Ay, "ÇED iptal davası, teknik olarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na karşı açılıyor. İdare mahkemelerinin kuruluş nedeni hükümet uygulamalarındaki hukuksuzluğu gören vatandaşın itiraz etmesi içindir. Bir tebliğ, bir mahkeme kararını yok sayacak ise biz Çevre ve Şehircilik Bakanı'na bundan sonra 'padişahım çok yaşa' mı diyelim?" ifadesini kullandı.

Orman Genel Müdürlüğü, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, Milli Parklar Genel Müdürlüğü ve Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü'ne seslenen Ay, yaşanan hukuksuzluğa nasıl göz yumulduğunu sordu. Yaşam hakkı savunucuları bu sorulara cevap ararken, Cide HES davasında yargılanan 117 kişiden biri olan Mehmet Ay'ın evine zamansız ve manasız bir şekilde jandarmanın geldiğini ve "HES davasında yargılananların fotoğraflarını çekiyoruz" dediğini aktaran Ay, "Bizlere gözdağı mı vermek istiyorsunuz?" dedi.

'VADİMİZ İÇİN CAN VERMEYE HAZIRIZ'

Cide HES davasının mahkemede biteceğinin altını çizen Ay, şöyle devam etti: "Ancak bu sefer hatalı yanıt veren, görevlerini kötüye kullanan tüm devlet memurları hakkında davacı olacağımızı bilmenizi istiyoruz. Sizler, Cide HES'e ÇED onayı verebilirsiniz ama biz Loç Vadimizi kimselere vermiyoruz. Biz Loç Vadimiz için can vermeye hazırız, almak isteyen varsa buyursun gelsin."

Açıklamanın ardından köçekler yöresel oyunlarını sergiledi.