ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Tuncel: Kadınların bizden beklediği öncülük rolümüzü oynayacağız

HDK 8. Genel Kurulu'a mesaj gönderen tutuklu DBP Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel, "Bu genel kurulda kadın özgürlük mücadelemizin büyük bir ivme kazanacağına, halkların, kadınların bizden beklediği öncülük rolümüzü oynayacağımıza ve yerel demokrasinin gelişmesi, kadınların örgütlenmesi için güçlü kararlar alacağınıza inanıyor, tüm delegasyon yapısına başarılar diliyorum" dedi.

Etkin Haber Ajansı / 17 Aralık 2017 Pazar, 11:56

ANKARA - Halkların Demokratik Kongresi (HDK), "Meclislerden Demokrasiye, Demokratik Cumhuriyetle Özgürlüğe" şiarıyla 8. Genel Kurulu'nu gerçekleştiriyor.

Genel Kurul'da HDK Eşsözcüleri Gülistan Kılıç Koçyiğit ve Onur Hamzaoğlu'nun ardından Demokratik Bölgeler Partisi Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel'in yolladığı mesaj okundu. Genel Kurul'a katılanları selamlayan Tuncel, "Tarihsel gelişmelerin yaşandığı bir dönemde genel kurulumuzu gerçekleştiriyoruz. Dünyada Ortadoğu'da, Kürdistan ve Türkiye'de yaşanan siyasi gelişmeler yüz yıllık dengelerin değiştiği, yeni dengeler kurulurken yürütülen güç mücadelelerinin açığa çıkardığı kriz ve kaotik süreç, demokrasi, özgürlük, mücadelesi yaratanlar açısından yeni olanaklarda açığa çıkarmaktadır. Önemli olan bu süreci halklarımızın, kadınların, doğanın, özgürlük, eşitlik ve demokrasi yürütenlerin özlemini duyduğu bir sistemi inşa etmek için öncülük etme sorumluluğumuzun gereğini yapmaktır" dedi.

Tuncel'in Genel Kurul'a yolladığı mesaj şöyle:
"Sevgili arkadaşlar, 2012 genel seçimleri sonrası başlattığımız HDK çalışmalarında hatırlarsanız, yeni bir siyasete ihtiyaç duyulduğu, 19. Ve 20. yy siyaset biçiminin insanlığın sorunlarına çözüm bulamadığı, katı, merkeziyetçi, hiyerarşik ve kadın düşmanı bu sistemin aşılması gerektiği, doğrudan demokrasinin araçlarını oluşturma kanallarını yaratmak zorunda olduğumuzu, bunu da ancak birleşik bir mücadele ile mümkün olduğu tartışmasını yürütmüş, temel ilke (ki bunu sizler biliyorsunuz tekrarlamayacağım) çerçevesinde yeni yaşam çağrımız başka bir hayatı örgütleme çağrımız çok çok geniş kesimlerce de cevap bulmuştur. HDK'nın siyasal alanı toplumsal, toplumsal alanı siyasallaştırma ilkesi gereği toplumun temel dinamikleri ile buluşma kendi politikasını halklara, inançlara, kadınlara, gençlere kısacası toplumun en küçük hücresine ulaştırma ve toplumun yaşadığı sorunları, toplumsal değerlerine ses olma, çözüm olma anlayışı ve bu çerçevede meclis örgütlenme sistemi ve yerel demokrasinin geliştirilmesi için yürütülen mücadele bir başarı hikayesini de beraberinde getirmiştir. 7 Haziran seçim sonuçları işte bu başlangıcın başarısı ve önemi açısından çok kıymetli bir sonuçtur. Bu bizim emek ve çabamızın ürününe dönüşmesidir.

Sevgili yoldaşlar: Şuanda yeni ve güçlü bir başlangıç yapmaya ihtiyacımız var. Bugüne kadar elde ettiğimiz deneyim ve birikimi büyütmek eksiklerimizi ve yetmezliklerimizi gidermek ve ilerlemek için güçlü tartışma ve kararlaşmanın yaşanacağı bu genel kurulumuz bu açıdan da önemlidir. Lenin'inin dediği gibi 'ilerlemeden korkmak, geri çekilmektir' Biz bu güne kadar hep ileri adım attık. Geriye sadece, yaptığımız hata ve eksiklikleri bir daha yapmamak için baktık. O nedenle bugün yapacağımız güçlü tartışmalar, demokrasi, özgürlük, adalet, barış, mücadelesi için ortaya çıkacak yol haritaları HDK'nın de geleceğini belirleyecektir. Şimdi bizim zamanımız, halklarımızın bizden beklediği öncülük rolümüzü oynamakla tarihsel bir sorumluluktur.

Çok değerli Genel Kurul delegeleri: Türkiye'nin içine girdiği yapısal krizin asıl nedeni, kimliklerin, inançların, kültürlerin, yok sayılması, tekçi, faşizan bir rejimin inşasıdır. Özellikle Kürdistan halkına yönelik savaş politikası Kürt düşmanı, politikalar bu gün yaşanan OHAL rejiminin esasını oluşturmaktadır. Kürdistan sorunu çözülmeden, Kürt halkının hak ve özgürlük sorunları çözülmeden ne gerçek bir demokrasiden, ne de özgürlük ve barıştan söz edemeyiz. HDK Türkiye demokrasi mücadelesi ile Kürtlerin demokrasi ve özgürlük mücadelesinin ortak mekanıdır. Birlikte yaşam, demokratik cumhuriyetin inşası işte bu ortak mücadelenin aracını doğru örgütlemek ile mümkün olacaktır.

28 Mart 2001 yılında Meksika meclisinde konuşma yapan ilk kadın Kızılderili söyle der 'Benim adım Ester, ama bunun bir önemi yok, ben bir zapata'yım, buda önemli değil. Ben bir Kızılderili ve kadınım şuanda önemli olan bunlar 'diyor. Bu durum bizim içinde geçerlidir. HDK'yi oluşturan bütün halklar, inançlar, kültürler kendisini özgürce ifade ettiği, dayanışmayı büyüttüğü, geldiği siyasi grup ve yapıyı önceleme yerine ortak mücadele gerekçelerimizi öncelediği, çok kimlikli, çok kültürlü, yerel demokrasinin esas alındığı ve tüm bunları kadın özgürlüğünü başat alarak mücadele yürüttüğü için hala yan yana ve güçlü. Ama bu yetmez, bu gücü büyütmek, dayanışmayı çoğaltmak özgürlüğü kazanmak için direnişi geliştirmek zorundayız. Hepimiz biliyoruz ki birleşik bir halk gücünü yenemezler. Birleşik mücadele faşizmi genişletmekle kalmaz, özgürlükçü bir sistemi inşa etme gücü verir. Biz tıpkı Rojava da olduğu gibi Halkların kardeşliği, eşitliği, ve özgürlüğü önünde engel olan savaş politikalarına dur demek, kendi sistemimizi örgütlemek açısından da çok önemlidir. Bu gün İmralı'da Sayın Abdullah Öcalan şahsında uygulanan tecrit, esasta halkların barışına öz örgütlülüğüne karşı uygulanmaktadır. O nedenle İmralı işkence sistemine karşı ses çıkarmak, sayın Öcalan üzerinde ki mutlak tecridin son bulması için HDK'nın yürüteceği tartışma ve alacağı kararların halkların barış ve özgürlük talebi açısından da önemlidir.

Bitirirken HDK genel kurulumuza katılmama, daha doğrusu katılamama nedenlerini biliyorsunuz. Bugün aranızda olması gereken onlarca arkadaşımızın zindan da. Bu vesile ile on dönemlerde AKP-MHP hükümetinin uygulamaya koyduğu OHAL rejiminin cezaevlerinde daha çok hissettirdiği, hak ve özgürlüklerin ortadan kaldırıldığı, özellikle yeni açılan cezaevlerinde sistematik işkence uygulamalarının yaşandığını biliyorsunuz.

Çok değerli Genel Kurul delegeleri, bitirirken tarihi olduğu kadar zorunlu bir süreçte gerçekleştirdiğimiz bu genel kurulda kadın özgürlük mücadelemizin büyük bir ivme kazanacağına, halkların, kadınların bizden beklediği öncülük rolümüzü oynayacağımıza ve yerel demokrasinin gelişmesi, kadınların örgütlenmesi için güçlü kararlar alacağınıza inanıyor, tüm delegasyon yapısına başarılar diliyorum. Ayrıca kadın meclisinde görev alacak arkadaşlarımıza da başarı dileklerimizi sunuyoruz. Şimdi bizim zamanımız ve yeni bir başlangıç yapıyoruz. Özgür yarınlarda buluşmak, özgürlük halayları çekmek dileğiyle."