ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Gölcük Tabiat Parkı ranta açılıyor

Doğal güzellikleriyle günlü Gölcük Tabiat Parkı da ranta açılıyor. Yaşam savunucuları karara tepkili.

Etkin Haber Ajansı / 16 Aralık 2017 Cumartesi, 11:33

BOLU- Bolu'nun doğal güzellikleriyle günlü Gölcük Tabiat Parkı da ranta açılıyor. Bolu Belediyesi tarafından Orman ve Su İşleri Bakanlığı'ndan 29 yıllığına kıralanan parka butik oteller yapılacak.

Bolu Belediyesi'nin hazırladığı proje için 19 Aralık'ta ihale açılacak. Projeye göre park içinde bulunan Gölcük Göl Gazinosu da ihale kapsamında yer alacak ve bir yıl içinde yeni işletmeciye geçecek. Göl kenarında bulunan restoran da yıkılıp yerine 19 odalı butik otel yapılacak. Dağ köşkü ve bungalovlar için 16 aylık inşaat süresi öngörülürken, gölün çevresi tamamen rekreasyon alanı olarak düzenlenecek.

Proje kapsamında Gölcük çevresiyle ormanın içine 5'er kilometrelik patikalar yapılacak ve göl çevresinde mangal yakılmasına izin verilmeyecek. Mangal yakmak için Gölcük'e 200 metre uzaklıkta yapımı süren yeni piknik alanı kullanılacak. Ayrıca Gölcük ve bağlı olduğu Karacasu beldesi arasında 1,5 kilometre uzunluğunda dağ kızağı ve 3 kilometrelik teleferik hattı kurulacak.

İşletmeler 22 yıllığına özel sermayeye peşkeş çekilecek.

Bolu'da daha önce de Köroğlu dağlarının eteklerinde bulunan Kartalkaya Kayak Merkezi ile Karacasu Termal Turizm Merkezi arasında kalan, içinde orman arazilerinin de bulunduğu yaklaşık 51 bin 450 hektarlık yeşil alan "Köroğlu Dağı Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi" ilan edilerek imara açılmıştı.

BOLULAR PROJEYİ PAZAR GÜNÜ PROTESTO EDECEK

Projejeye karşı biraraya gelen demokratik kitle örgütleri, Pazar günü Gölcük'ün çerçevesinde elele zincir oluşturarak "Gölcük imara açılamaz" eylemi yapacak. Yaşam savunucuları tüm Bolu halkını, parkın doğal güzelliklerini yok edecek projeye karşı eyleme çağırdı.