ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Direniş yeniden başlıyor: Sarı yazmanı al da gel

Vadilerinin katledilmesine karşı direnişlerini sürdüren Loçlular, yarın saat 14.00'de "Sarı yazmanı da al gel" şiarıyla Beşiktaş'ta buluşuyor. Direnişçiler, tüm doğa ve yaşam savunucularını dayanışmaya çağırdı.

Etkin Haber Ajansı / 16 Aralık 2017 Cumartesi, 10:31

HABER MERKEZ - 2009 yılında HES'lere karşı yürütülen mücadele ile tanınan "Sarı yazma" bir kez daha doğa katliamına karşı isyana durdu. Yöre halkının açtığı dava sonucu Cide HES projesi kesin olarak dursa da şirket bir kez daha HES projesinin yolunu zorlamaya koyuldu.

Loç Vadisi Kastamonu'nun Cide ilçesinde bulunuyor. Yöre halkı Rıfat Ilgaz'ın Karadeniz'in emekçi kadınlarını anlattığı "Sarı yazma"yı kendilerine direniş ismi seçti ve mücadelelerini bu isimle yürüttü.

2009 yılının Mart ayında bölgede hidroelektrik santrali (HES) ile ilgili bilgilendirme toplantısı yapıldı. Eylül ayında ise Or-ya Enerji, Cide için HES onayı aldı. Halkın karşı çıkmasına aldırmayan Or-Ya Enerji, inşaata başladı. Vadilerini vermemekte kararlı olan Loçlular, yaptıkları eylemlerle tüm ülkeye seslerini duyurdu. En büyük eylemleri ise Or-Ya Enerji'nin İstanbul'da bulunan merkezi önündeki 28 günlük oturma eylemi oldu.

'TELAFİSİ MÜMKÜN OLMAYAN TAHRİBATLAR YAPILDIĞI' İÇİN DURDURULDU

Aralık ayında şirket aleyhine ÇED'in iptali için dava açıldı. Hukuki süreçte ise firmanın sadece ÇED onayını aldığı ancak gerekli izinlerin almadığı belgelendi. Böylelikle HES inşaatının "imarsız" ve "kaçak" olarak sürdürüldüğü ortaya çıktı.
31 Aralık 2010'da Kastamonu İl Özel İdaresi'nin girişimiyle kaçak olduğu gerekçesiyle mühürlenen HES inşaatının faaliyeti, "telafisi mümkün olmayan tahribatlar yapıldığı" gerekçesiyle 3 Ocak 2011 tarihinde mahkeme kararıyla durduruldu.

Bu kararla yetinmeyen Loçlular hukuki süreç devam ederken, projenin nihai olarak iptali için eylemlerine sürdürdü. 11 Temmuz 2011'de Kastamonu Bölge İdare Mahkemesi beklenen müjdeyi açıkladı ve "dava konusu işlemde hukuka uyarlık bulunmadığı"na hükmederek projeyi iptal etti. 2012 yılında Danıştay ÇED'i iptal etti.

OHAL KOŞULLARINI FIRSAT BİLEREK YENİDEN ÇED'E BAŞVURU YAPILDI

Or-Ya Enerji OHAL'i fırsat bilerek iptal edilen ÇED’e 2016 yılında yeniden ve aynı koşullarla başvuru yaptı. ÇED’e dair üçüncü İnceleme Değerlendirme Kurulu (İDK) toplantısı 21 Aralık Perşembe günü gerçekleşecek.

'SARI YAZMANI AL DA GEL'

Loç Vadisi Koruma Platformu, "Sarı yazma isyanda" şiarıyla bir kez daha vadilerini korumak için direnişe geçti. Perşembe günü yapılacak toplantı öncesi Beşiktaş'taki kartal heykeli önünde 14.00'de basın açıklaması yapacak olan tüm Loç Vadisi Koruma Platformu, tüm doğa ve yaşam savunucuları dayanışma çağrısı yaptı. Sarı Yazmalılar, "Vadilerini, dereleri, yaşam alanlarını şirketlere teslim etmemek için mücadele eden tüm doğa ve yaşam savunucularını çağırıyoruz" dedi.