ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

HDP'li Beştaş itirafçılık dayatmasını Meclis'e taşıdı

HDP Milletvekili Meral Beştaş, birçok kişinin mağdur olmasına yol açan 'itirafçılık' dayatmasını Meclis gündemine taşıdı.

Etkin Haber Ajansı / 15 Aralık 2017 Cuma, 15:21

ANKARA- Halkların Demokratik Partisi (HDP) Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş, son dönemde karakol ve cezaevlerinde uygulanan itirafçılık dayatmaları hakkında Adalet Bakanı Abdülhamit Gül'ün yanıtlaması için soru önergesi verdi.

Beştaş, Adana'da itirafçılık dayatmasının sistematik bir uygulamaya dönüştüğü belirtirken, tutuklanan 20 avukatın, açlık grevindeki Nuriye Gülmen ve Semih Özakça'nın da itirafçı beyanlarla suçlandığını hatırlattı.

İtirafçılık dayatmasının özellikle 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında arttığını kaydeden Beştaş soru önergesinde şunları belirtti: "Emniyet birimlerinin soruşturmaları itirafçı beyanlarına göre yürütmekte olduğu ve OHAL koşullarında gözaltı sürelerinin bu uygulamayı kolaylaştırıldığı ifade edilmektedir. Zira gözaltı mühleti uzadıkça gözaltında bulunanların baskı altına alınması daha mümkün hale gelmektedir. Diğer yandan cezaevinde tutuklu bulunanların da cezaevinden çıkmaları itirafçılık koşuluna bağlanmakta olduğu ve bu konuda emniyet mensuplarının tutuklulara dayatmada bulundukları da dile getirilen hususlardandır. Hâlihazırda Adana ve Mersin’de itirafçı beyanları ile 20 avukatın tutuklu olduğu hakeza Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın tutukluluğunun da itirafçı beyanlarından kaynaklı olduğu bilinmektedir."

GÖZALTI SÜRELERİ İTİRAFÇILIK DAYATMASI İÇİN Mİ UZATILDI?

Beştaş'ın önergesinde şu sorular yer aldı:

-Kamuoyuna yansıyan ve çok sayıda şikâyetin söz konusu olduğu itirafçılık dayatmasından haberdar mısınız?

-İtirafçılık uygulamasının kaynağı nedir? Bu konuda Bakanlığınızın bilgisi ne düzeydedir? İçişleri Bakanlığı ile istişare yürüttünüz mü? Emniyet birimlerine bu hususta bir talimat verilmiş midir?

-Hâlihazırda son 2 yıl içerisinde itirafçı beyanı ile yürütülen soruşturma sayısı kaçtır? Bu soruşturmalar neticesinde kaç kişi yargılanmıştır/yargılanmaktadır?

-İtirafçı beyanı ile açılmış davalardan kaçı neticelenmiştir? Kaç kişi beraat etmiş kaç kişi ceza almıştır?

-İtirafçılık dayatılan kişilere hangi vaatlerde bulunulmaktadır? İtirafçı olduğu gerekçesiyle kaç kişi cezasızlık ile ödüllendirilmiştir?

-Soruşturmayı yürüten emniyet birimleri delil toplamak yerine neden yurttaşlara dayatılan itirafçılık yöntemiyle işlem yapmaktadır?

-Yargı makamları delil toplamak yerine neden sadece itirafçı beyanıyla karar vermektedir?
İtirafçılığın sistematik bir uygulamaya dönüştüğü iddiası doğru mudur?

-Hükümetinizin kumpas olarak nitelendirdiği davalarda kullanılan “gizli tanıklık” kurumu ve itirafçılık yöntemiyle yurttaşların tutuklanması ile hedeflenen nedir? Bu uygulamalarla yapılan yargılamaların hukukla bağdaştığını düşünüyor musunuz?

-Baskı ve zor kullanarak dayatılan itirafçılık yöntemi ile açılan davalarda maddi hakikate ulaşmadan verilen kararların hukuka ve hukuk devleti ilkesine zarar verdiğini düşünmüyor musunuz?

-OHAL döneminde gözaltı sürelerinin uzatılmasının itirafçılık uygulaması ile bağlantısı var mıdır?

-Gözaltı merkezlerinde yurttaşlara uygulanan işkence iddialarının itirafçılık baskısı ile bağlantısı var mıdır?