ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Gökçeada'da altın madeni iptal

Gökçeada'da maden arama kararı iptal edildi.

Etkin Haber Ajansı / 14 Aralık 2017 Perşembe, 19:40

HABER MERKEZİ- Gökçeada'da maden arama ruhsatı alan Merih Madencilik şirketi başvuruyu geri çekti. Çanakkale Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada ÇED sürecinin sonlandırıldığı bildirildi.

Hürriyet'in haberine göre, 2002 yılından bu yana ada içerisinde gerçekleştirilen organik tarım faaliyetleri ile özellikle 2008 yılından beri gerçekleştirilen tarım turizmi uygulamaları sayesinde misafirlerine eşsiz bir doğal ortam sunan Gökçeada, 2011 yılı Haziran ayında almış olduğu Cittaslow (Sakin şehir) unvanı ile dünyanın ilk ve tek sakin adası seçilmişti. Turizm, tarih, organik tarım ve doğa sporları ile son yılların gözde mekanları arasında yer alan ada altın madeni ruhsat izni ile sarsılmıştı.

Akşam saatlerinde konuyla ilgili maden arama ruhsatı alan Merih Madencilik şirketi başvuruyu geri çekti. Açıklama yapan Çanakkale Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ise ÇED sürecinin sonlandırıldığını belirtti.