ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Gökçeada altın madeni riski altında

Türkiye'de "Yavaş Şehir" listesinde yer alan Gökçeada, altın madeni riski altında. Projeye karşı çıkacaklarını vurgulayan ada sakinleri, "O gelen iş makinelerine halkımız izin vermeyecek" dedi.

Etkin Haber Ajansı / 13 Aralık 2017 Çarşamba, 17:48

HABER MERKEZİ- Türkiye'nin "Organik Tarım Adası" ilan edilmesi beklenen ve doğal su kaynakları bakımından dünyanın sayılı adaları arasında yer alan Gökçeada, bir süredir altın madeni riski altında. Merih madencilik AŞ tarafından adada altın ve gümüş aranması için hazırlanan projenin Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) süreci başlatıldı.

Merih Madencilik AŞ'nin altın ve gümüş maden arama projesinin yetkilisi Mustafa Toprak, "Bize ait olan bir firmanın projesi" diyerek kendisine sorulan soruları yanıtsız bıraktı. Yıllardır organik tarım ve hayvancılıkla uğraşan köylülerin tedirgin bekleyişi sürüyor. Maden arama alanına en yakın 3 köy olan Dereköy, Şirinköy ve Uğurlu'da bulunan köylüler Habertürk'e konuştu.

Organik baldan zeytinyağına kadar her türlü meyve sebzenin yetiştirilebildiği Gökçeada'da Şirinköy Muhtarı Hamdi Özkartal, "Köyümüzde milleti zor yatıştırıyoruz" dedi ve şöyle devam etti: "153 hane var. Kimse bu projeyi istemiyor. Hayvanlarımız, tarım arazilerimiz var. Altın veya gümüş bulunduğu zaman, yarın öbür gün siyanür kullanılacak. Doğal yaşam mahvolacak. Hayvanlarımız zehirlenecek. Biz köylere doğal kaynaklardan içme suyu vermeye çalışırken, bu proje Gökçeada'ya ve doğal kaynaklarımıza vurulan bir hançer. ÇED raporu olumlu çıkarsa bizim burada da çatışmalar başlayacak. O gelen iş makinelerine halkımız izin vermeyecek."

'KESİNLİKLE DİRENECEĞİZ'

Uğurlu Köyü'nden Veli Demirpolat ise "Su kaynaklarına zarar gelmemesi lazım. Projeye olur verilirse, kesinlikle direneceğiz. İş makinelerinin karşısında duracağız. Gökçeada halkı susuz mu kalacak. Her türlü tehlike var" dedi.

Dereköy Muhtarı Nuh Nahir de projeye karşı. Nahir, "Siyanür dereden akan sulara karışacak. O sudan içen hayvanlar ölecek. Bunun ciddi zararları olur. En önemlisi, normal bir su kalmayacak. İnsanlar da adadan kaçmaya başlayacak" ifadesini kullandı.

GÖKÇEADA 'YAVAŞ ŞEHİR' LİSTESİNDE

1999'da ortaya çıkan tüm dünyada yayılan 'Yavaş Şehir' (Cittaslow) listesi Türkiye için de oluşturuldu. Listede yer alabilmek için çevre, altyapı, kentsel yaşam, turizm politikaları, sanat, sosyal uyum, misafirperverlik gibi 70 ayrı kriteri yerine getirmek gerekiyor. Kriterler; sürdürülebilir, sakin bir hayatı hedefliyor. Türkiye'den bu listede 13 yer bulunuyor. Bunlardan biri de Gökçeada.