ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Rakka'daki belediye araçlarına suç duyurusu

Av. Kazım Bayraktar, ETHA'nın gündeme getirdiği, Rakka'da iş makineleri bulunan Konya ve İstanbul büyükşehir belediyeleri hakkında suç duyurusunda bulundu. Suçlama; IŞİD'e motorlu araç vererek örgüte yardım ve destek sağlamak.

Etkin Haber Ajansı / 13 Aralık 2017 Çarşamba, 17:22

ANKARA- Avukat Kazım Bayraktar, ETHA'nın gündeme getirdiği Rakka'da iş makineleri bulunan Konya ve İstanbul büyükşehir belediyeleri hakkında suç duyurusunda bulundu. Suçlama; 10 Ekim Ankara katliamını gerçekleştiren IŞİD'e motorlu araç vererek örgüte yardım ve destek sağlamak, görevi kötüye kullanmak, kamu malını başkasının zimmetine geçirmek ve örgüt ile işbirliği.

Av. Kazım Bayraktar, 10 Ekim Ankara katliamında yaşamını yitirenlerin aileleri adına Konya ve İstanbul cumhuriyet başsavcılıklarına gönderilmek üzere Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na iki ayrı suç duyurusu dilekçesi verdi.

Konya Büyükşehir Belediyesi'yle ilgili suç duyurusu dilekçesinde, şüpheliler olarak Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek ve Belediye Destek Hizmetleri Daire Başkanı Selami Uğur'un ismi geçiyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin aracıyla ilgili de dönemin Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve Destek Hizmetleri Daire Başkanı Osman Savaş hakkında soruşturma başlatılması istendi. Av. Bayraktar, 10 Ekim Ankara katliamını gerçekleştiren IŞİD'e motorlu araç vererek örgüte yardım ve destek sağlandığını, örgütle işbirliğine girişildiğini, yanı sıra görevi kötüye kullanma, kamu malını başkasının zimmetine geçirme suçları işlendiğini belirtti.

Suç duyurusu dilekçesinde, 10 Ekim Ankara katliamında 102 kişinin yaşamını yitirdiği, yaklaşık 500 kişinin yaralandığı hatırlatıldı.

ŞÜPHELİ TUTUM SERGİLENDİ

"Şüphelilerden Tahir Akyürek Konya Büyükşehir Belediye Başkanı, Selami Uğur Destek Hizmetleri Daire Başkanı'dır. Şüphelilerin yönetici konumunda yer aldıkları Konya Büyükşehir Belediyesi'ne ait 2 adet araç IŞİD'in merkez olarak kullandığı Suriye'nin Rakka kentinde ele geçirilmiş ve araçların resim ve videoları basında ve sosyal medyada yayınlanmıştır" denilen suç duyurusu dilekçesinde, belediye yetkililerinin yaptığı çelişkili açıklamalar hatırlatıldı. "Araçların ne şekilde IŞİD'in eline geçtiği hususunda şüpeli bir tutum sergilenmiştir" denilen dilekçede, araçların üzerlerindeki logoların, resmi açıklamaların aksine Konya Büyükşehir Belediyesi'nin hala kullandığı logo olduğu vurgulandı. Av. Bayraktar, "Fotomontaj iddiaları üzerine bu kez araçların videoları yayınlanmış ve resimlerdeki logo ile videodaki logonun aynı olduğu ortaya çıkmıştır" diye ekledi.

ARAŞTIRILMASI GEREKEN NOKTALAR

Belediye yetkililerinin söz konusu aracın IŞİD'in eline nasıl geçtiğini tespit etmesi gerektiğinin altını çizen Av. Bayraktar, belediyenin açıklamaları doğrultusunda araştırılması gereken noktalar dikkat çekti. Buna göre Bayraktar, logoların karşılaştırılması ve logo değişikliği yapılıp yapılmadığının tespit edilmesi, hurda araçlar satıldığında üzerlerindeki logoların silinip silinmediğinin araştırılması, silinmiyorlarsa nedeninin sorgulanması, belediyenin benzer nitelikli araçlarlarla ilgili son 5 yıllık envanter kayıtları, ruhsatları, araç resim kayıtları incelenerek Rakka'da bulunan araç ile karşılaştırılması, belediyenin bu tür başka araçlarının olup olmadığının tespit edilmesi, son 5 yılda resim ve videolardaki araçlara benzer nitelikte araçlardan hurdaya çıkarılarak satılan araç olup olmadığının belediye ve şüphelilerden sorulması, olmuşsa ihale, satış, teslim belgeleri ile araçların ruhsatları ve resimlerinin belediyeden istenmesi ve IŞİD'den ele geçirilen araçlarla karşılaştırılaması, bu konuda bilirkişi incelemesi yaptırılması, aracın IŞİD'in eline geçmesi ile ilgili belediye yetkilileri tarafından idari soruşturma yapılıp yapılmadığının sorulması ve yapılmışsa soruşturma belge ve dosyalarının istenmesi gerektiğini belirtti.