ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

'Filistin halkının dostu anti-emperyalist gençliktir'

ABD'nin Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanımasına karşı İzmir Gençlik Örgütleri Bornova Küçükpark'ta basın açıklaması yaptı.

Etkin Haber Ajansı / 12 Aralık 2017 Salı, 09:18

İZMİR - Gençlik Örgütleri, ABD Başkanı Donald Trump'ın Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak ilan etmesini Bornova Küçükpark'ta protesto etti.

"Emperyalizm ve işbirlikçilerine karşı gençlik ayakta Filistin'in yanında" pankartının açıldığı eylemde basın açıklamasını Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF) üyesi Alev Özkiraz okudu. Özkiraz, AKP'nin ABD'den önce Kudüs'ü başkent olarak tanıdığını hatırlattı. Emperyalistlerin ve onların Ortadoğu'daki işbirlikçilerinin hiçbir zaman halkları emelleri uğruna ateşe atmaktan çekinmediğini kaydeden Özkiraz, "Ancak Kudüs'ü işgalci İsrail devletinin başkenti ilan etmek isteyenler direnen Filistin halkını yok sayarak sonlarını hazırlıyorlar. İntifada çağrısıyla direnişe geçen Filistin halkı emperyalistlerin bu son planlarını da hüsrana uğratacaktır" diye vurguladı.

Özkiraz, "Amerikan emperyalizminin Suriye'deki çıkarlarının taşeronu olma hevesiyle tüm coğrafyayı kana bulayan çeteleri destekleyen emperyalizmin yerli işbirlikçisi AKP, Filistin halkının dostu değildir. ABD ve İsrail'in emperyalist saldırılarına boyun eğmeyen Filistin halkı, işbirlikçilerin de desteğiyle yenilgiye uğratılmaya çalışılmaktadır" dedi.

Gençlik olarak Filistin halkının yanında olmaya devam edeceklerini vurgulayan Özkiraz, "Emperyalistler Filistin halkına boyun eğdiremezler! Emperyalizm ve işbirlikçileri yenilecek direnen halklar kazanacak" diye konuştu.

Özkiraz'ın ardından söz alan Öğrenci Kolektifleri üyesi Tuana Uğuz, "Buradan emperyalistlere ve işbirlikçi AKP'ye bir kez daha söylüyoruz. Bizler bu memlekette var olduğumuz sürece bizim duracağımız yer bellidir. ABD Başkanı Donald Trump barış söylemini ağzına alarak Kudüs'ü İsrail'in başkenti ilan etti. Bugüne kadar İsrail'in Filistin üzerinde yürüttüğü kanlı savaşa dair barışı bir kez ağızlarına almayanlar, bugün barışın savunucusu olamazlar" dedi.

Bu memlekette barışı yalnız ve yalnız, 10 Ekim'de Ankara'ya barış talebiyle giden ve hayatını kaybeden, Ahmed el-Haldi'nin savunabileceğini, barışı Denizlerin, Mahirlerin yolundan ilerleyen ve bu yolda mücadele eden gençliğin savunduğunu belirten Uğuz, konuşmsını şöyle sürdürdü: "Bugün Elrom'dan hesap soran Mahirlerin, Kommer'in arabasını yakan Ulaşların yolundayız. Denizlerin yolundayız. Filistin halkının yanındayız. Bizler bugün Filistin halkının direnişinde olmamız gereken yeri tanımlayacaksak eğer, ABD dolarını kendine kıble belleyenlerin değil, gençlik olarak yalnız ve yalnız Filistin'de tanklara karşı direnen çocukların yanında olacağız. Bu direnişin bu memleketti savunucusu devrimcilerdir. Bizler sosyalizmi ve devrimi büyük bir ideal olarak savunuyorsak eğer buradan bir kez daha belirtiyoruz: Filistin halkının direnişini kendi direnişimiz olarak belledik. Bu direniş bizler var olduğumuz sürece mücadelemiz ile birlikte ilerleyecek ve biz kazanacağız. Emperyalistler ve işbirlikçiler yenilecek."