ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

TÜİK: Türkiye üçüncü çeyrekte yüzde 11,1 büyüdü

TÜİK, üçüncü çeyrek büyüme rakamlarını açıkladı. TÜİK'e göre Türkiye ekonomisi temmuz-ağustos-eylül aylarını kapsayan üçüncü çeyrekte tüm ülkeleri geride bırakarak yüzde 11,1 büyüdü.

Etkin Haber Ajansı / 11 Aralık 2017 Pazartesi, 10:48

ANKARA - Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) yılın üçüncü çeyreğine (temmuz-eylül) ilişkin Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYH) verilerini açıkladı. Gayrisafi yurtiçi hasıla (GSYH) üçüncü çeyrekte bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 11,1 arttı.

Üretim yöntemiyle gayrisafi yurtiçi hasıla tahmini, 2017 yılının üçüncü çeyreğinde cari fiyatlarla yüzde 24,2 artarak 827 milyar 230 milyon TL oldu. Böylelikle Türkiye büyümede 2011 üçüncü çeyreğinden bu yana en yüksek seviyeyi gördü.

EN BÜYÜK ARTIŞ SANAYİ VE İNŞAATTA

TÜİK verilerine göre, gayrisafi yurtiçi hasılayı oluşturan faaliyetler incelendiğinde; 2017 yılının üçüncü çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre zincirlenmiş hacim endeksi olarak; tarım sektörü toplam katma değeri yüzde 2,8, sanayi sektörü yüzde 14,8 ve inşaat sektörü yüzde 18,7 arttı. Ticaret, ulaştırma, konaklama ve yiyecek hizmeti faaliyetlerinin toplamından oluşan hizmetler sektörünün katma değeri ise yüzde 20,7 arttı.

Takvim etkisinden arındırılmış GSYH zincirlenmiş hacim endeksi, 2017 yılı üçüncü çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 9,6 arttı. Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış GSYH zincirlenmiş hacim endeksi, bir önceki çeyreğe göre yüzde 1,2 yükseldi.

Yerleşik hanehalklarının ve hanehalkına hizmet eden kar amacı olmayan kuruluşlarının (HHKOK) toplam nihai tüketim harcamaları yüzde 11,7 artış gösterdi.

KREDİ GARANTİ FONU ETKİSİ

Açıklanan rakamlarında devletin sağladığı 300 milyar TL'nin üzerindeki Kredi Garanti Fonu (KGF) desteği çok önemli rol oynadı. Başbakan Binali Yıldırım, KGF desteği sayesinde 30 bini aşkın işletmenin kurtarıldığını açıklamıştı. KDV indiriminin de büyüme rakamları üzerinde etkisi oldu.

HESAPLAMA YÖNTEMİ DEĞİŞMİŞTİ

TÜİK ayrıca, 2016 yılında GSYH hesaplama yöntemini değiştirmiş, bu şekilde bir anda hem büyüme rakamları hem de kişi başına düşen gelir kağıt üzerinde katlanmıştı.