ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

HDP'den 2018 bütçesine muhalefet şerhi

Bugün Meclis Genel Kurulu'nda görüşülmeye başlayacak olan 2018 bütçesine muhalefet şerhi koyan HDP, bu bütçenin 16 yıldır iktidarda olan AKP hükümetlerince Meclis'e getirilmiş bütçelerin en vicdansız ve adaletsizlerinden birisi olduğunu belirtti.

Etkin Haber Ajansı / 11 Aralık 2017 Pazartesi, 13:44

ANKARA- AKP iktidarının hazırladığı 2018 bütçesi bugün Genel Kurul'da görüşülmeye başlanacak.

2018 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Tasarısı ve 2016 Yılı Merkezi Yönetim Kesin Hesap Kanunu Tasarısı'na göre, 2018 bütçesinde 762,8 milyar liralık harcama ve 684,4 milyar liralık gelir öngörülüyor. Bu durumda 78,4 milyar açık hedefleniyor. Gelirin 667,3 milyar TL'si vergilerden oluşacak.

HDP, 2018 bütçesine muhalefet şerhi koydu.

BİR KEZ BİLE İŞÇİ-EMEKÇİ GEÇMİYOR

HDP'nin Plan ve Bütçe Komisyonu üyeleri milletvekilleri Garo Paylan, Bedia Özgökçe, Ertuğrul Kürkçü ve İbrahim Ayhan'ın imzası olan muhalefet şerhinde, 2018 bütçesinin 16 yıldır iktidarda bulunan AKP hükümetlerince Meclis'e getirilmiş bütçelerin en vicdansız ve adaletsizlerinden birisi olduğu belirtildi. "Bunu anlamak için yalnızca bütçenin diline bakmak bile yeter" denilen muhalefet şerhinde, kölelik koşullarında çalışan milyonların adının olmadığı, tasarıda bir tek bile "işçi" ya da "emekçi" sözcüğünün geçmediği kaydedildi. Emek bütçede kavram olarak bile anılmazken, 599,4 milyar TL'lik 2018 bütçesinin vergi gelirlerinin neredeyse bütün yükünün yoksulların ve emekçilerin sırtında olduğu vurgulandı.

SAVAŞ VE OTORİTER REJİM BÜTÇESİ

HDP, 2018 bütçesinde vergi gelirlerinin yüzde 80'inin dolaylı vergilerden oluştuğuna dikkat çekerken, "2018 bütçesinin gelir yükü toplumun yoksul çoğunluğunun sırtına yüklenirken, bütçenin çok küçük bir bölümü halklarımızın temel ihtiyaçlara ayrılıyor; bütçe harcamalarından aslan payını ordu, polis ve bürokrasi alıyor. 2018 bütçesi bu yapısıyla bir toplumsal hizmet bütçesi değil bir savaş ve otoriter rejim bütçesidir" dedi.

HDP, 2018 bütçesinde Millî Savunma Bakanlığının mal ve hizmet alım giderlerine ayrılan kaynak 20 milyar 329 milyon lira iken, Millî Eğitim Bakanlığının mal ve hizmet alım giderlerine ayrılan kaynağın 8 milyar 693 bin lira olduğunu hatırlattı.

HDP'nin sunduğu muhalefet şerhine göre, MİT, MGK, Savunma Bakanlığı, Jandarma Genel Komutanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü, Sahil Güvenlik Komutanlığı, Kamu Düzeni ve Güvenliği Müsteşarlığının payına ayrılan bütçe 2017'ye göre 20 milyar arttırıldı. Bu fark, milli eğitime ya da sağlığa ayrılan yatırım paylarının toplamından bile fazla. Üstelik bütçede görünmeyen savunma kalem ve giderleri de bulunuyor.

HDP, "2018 bütçesi işte bu dinamiklerin işleyişiyle belirlenen ve içeride OHAL, dışarıda savaş hazırlıklarıyla kendini gösteren AKP siyasetlerinin finansal tablosundan ibarettir" dedi.

DENETİM YOK

HDP, 214 sayfalık muhalefet şerhinde bütçenin demokratik katılımcılığı esas almadan, toplumun en geniş kesimlerinin müzakere ve onayına başvurulmadan hazırlandığını da belirtirken, bütçe denetiminde yaşanan sıkıntılara da dikkat çekti. Sayıştay'ın fiilen etkin bir denetim yapamadığı belirtildi.

YEDEK ÖDENEKLER USULSÜZ KULLANILIYOR

HDP'nin muhalefet şerhinde yedek ödeneklerin usulsüz kullanımına da dikkat çekildi. Buna göre, yasaya göre yedek ödenek tutarı genel bütçe ödeneklerinin yüzde 2'sini aşmaması gerekirken, 2016 yılında yedek ödenek tutarı yüzde 6 oranında aştı. Bu, AKP hükümetinin bütçeyi istediği gibi kullandığı anlamına geliyor.

ÖDENEK ÜSTÜ GİDERLERDE DİYANET BİRİNCİ SIRADA

HDP, yasal olmayan bir biçimde kullanılan ödenek üstü giderleri de aktardı.

Bu giderlerin toplamı 2016 yılında 21,3 milyar lira oldu. Böylece toplam ödeneklerin yüzde 3,4'üne ulaştı.

Ödenek üstü giderlerde en fazla harcamayı (89 milyar 924 milyon 770 bin TL) Diyanet İşleri Başkanlığı yapmış.

HDP, muhalefet şerhinde şunları ifade etti: "2018 Bütçesinde öngörülen harcamaların finansmanı ağırlıklı olarak halktan toplanan vergiler ile yapılacaktır. 2018 Bütçesi'nin gelirlerinin dağılımına bakıldığında bunun yüzde 88,5'i vergilerden, kalanı ise harçlar, elektrik, doğalgaz fiyatlarına yapılan yüksek zamlar, cezalar ve diğer devlet gelirlerinden oluşmaktadır. Çoğunluğu oluşturan vergilerin yükü ise emekçi sınıfların üstündedir. Bu durum devlet eliyle gerçekleştirilen neoliberal piyasacı dönüşümün, ekonomik ve politik krizin, yükselen militarizmin, OHAL altında otoriterleşme ve muhafazakârlaşmanın finansmanının asıl olarak halktan toplanan vergilerle gerçekleştirilmekte olduğunu ifade etmektedir."