ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Göçmenlerin acıları 'Sınır ve Ötesi' fotoğraf sergisinde

Fotoğraf sanatçısı Güler, Saraydar ve Göktürk'ün yaklaşık iki yıllık çalışması sonucunda göçmenlerin yaşadıklarını anlattıkları fotoğraf sergisi açıldı. Sınır ve Ötesi fotoğraf sergisi 15 Aralık'a kadar ziyaret edilebilir.

Etkin Haber Ajansı / 10 Aralık 2017 Pazar, 11:32

ANKARA - Yerlerinden, yurtlarından edilen, göçe zorlanan insanların hikayesi bu kez fotoğraflarla anlatılıyor. Fotoğraf sanatçısı Handan Güler, Serhat Saraydar ve Ömer Zafer Göktürk'ün, göçe zorlanan insanların yaşadıkları sıkıntıları ve çektikleri acıları anlatan 'Sınır ve Ötesi' fotoğraf sergisi, Çankaya Belediyesi Galeri Çankaya'da sanatseverle buluştu.

Sergide yer alan kareler, göç sürecinin insanlar üzerinde yarattığı mağduriyeti gözler önüne seriyor. Fotoğraflar, bu insanların acılarına farklı bir açıdan bakılmasını sağlıyor.

Kos Adası Liman'da ve Ankara'da yoğun olarak Suriyelilerin bulunduğu İsmetpaşa ve Önder Mahallesi'nde çekilen kareler, 15 Aralık'a kadar galeride sergilenecek.

Fotoğrafları çekme hikayelerini ve hissettiklerini paylaşan sanatçılar, çalışmanın oldukça zor ancak bir o kadar da keyifli olduğunu kaydetti.

'DUYGUSAL ANLAMDA YIPRATICI VE ZOR'

"Duygusal anlamda yıpratıcı ve zor" diyen Handan Güler, "Yeri geldi dostluklar kurduk, yeri geldi makinemizi dahi açamadık. Bazen sadece sohbet ederek günü bitirdik. Bu fotoğrafların çoğu rastlantısaldır. Bazılarında da aileler davet etti" dedi.

Ömer Zafer Göktürk de bu tür ortamlarda fotoğraf çekmenin zorluklarına dikkat çekti. Göktürk, "Fotoğraf çektirenler açısından zorluğu var. Bunlar göç etmiş, başka bir ülkeden gelmiş insanlar. Fotoğraflarının çekilmesini istemiyorlar, en büyük sıkıntımız buydu. Bunların hepsine saygı gösterdik, çekmedik veya sergilemedik. Fotoğraf çekmek zor, siyasi nitelikteki bu göçmenlerin fotoğraflarını çekmek daha da zor" ifadesini kullandı.

Zor olduğu kadar keyifli yanları da olan bu çalışmada, uzun vadeli dostluklar kurduklarını dile getiren Serhat Saraydar ise şöyle devam etti: "İlerisi için sohbetlerimiz oldu. Mesela, 'savaştan sonra Halep'te evim var' diye davet itti. Zor bir süreçten geçilerek yapılan bir çalışma; konu ağır ve zor. Hem göçmenler için hem de bizim gibi fotoğraflayan kişiler için. Yaklaşık iki yıllık bir sürece dayanıyor bu çalışma. Bu sürecin iyi ve üzücü yanları da oldu."